Jak CéBéGé funguje? Vliv CéBéGé na naše zdraví
Zatímco mnozí už slyšeli o CéBéDé a o tom, jaké zázraky dovede. V rostlinách konopí je více kanabinoidů než CéBéDé a TéHáCé (což jsou dva nejhojněji zastoupené kanabinoidy). I když tyto sloučeniny nabízejí spoustu prospěšných vlastností, představují jen malou část toho, co ve skutečnosti konopí poskytuje. Dnes už se ví, že v konopí existuje více než 400 různých sloučenin. Existuje však jeden kanabinoid, který bývá často přehlížen a tím je CéBéGé! CéBéGé je jeden nejběžnějších kanabinoidů, které se nacházejí v rostlině konopí. Určitě stojí za zmínku, že tento silný kanabinoid, stejně jako CéBéDé, nemá omamné účinky. CéBéGé je však považován za prekurzor neboli kmenovou buňku všech kanabinoidů.
Co je CéBéGé?
Pod zkratkou se ukrývá název pro Cannabigerol. CéBéGé, často označovaný jako „mateřský kanabinoid“, je organická sloučenina, ze které CéBéDé a několik dalších kanabinoidů původně vznikly. Uvnitř rostlin konopí je CéBéGé ve formě kyseliny kanabigerolové (CéBéGéA) a působí jako základní jednotka pro další kanabinoidy.
Sloučenina začíná ve formě 2-karboxylové kyseliny nazývané kyselina kanabigerolová (CéBéGéA). Jak konopí roste, tato složka se začíná přeměňovat na tři další: kyselinu tetrahydrokanabinolovou (TéHáCéA), kyselinu kanabidiolovou (CéBéDéA) a kyselinu kanabichromenovou (CéBéCéA). Po přeměně zbývá jen malé množství CéBéGéA - méně než jedno procento! A když konopí zahájí proces dekarboxylace (odštěpení karboxylové skupiny), všechny tyto sloučeniny upustí svou karboxylovou kyselinu a stanou se kanabinoidy, které běžně známe: TéHáCé, CéBéDé, CéBéCé a CéBéGé.
CéBéGé a endokanabinoidní systém
Aby jsme pochopili, jak může CéBéGé ovlivnit lidské tělo, musíme nejprve porozumět endokanabiodnímu systému (ECS). ECS je komplexní biochemický komunikační systém, který funguje tak, aby udržoval systémy těla v homeostáze (udržuje stabilní vnitřní prostředí). Lidské tělo si samo produkuje kanabinoidy, známé jako endokanabinoidy, někdy jich však je nedostatek, což může vést ke zdravotním potížím. Kanabinoidní receptory se nacházejí v celém centrálním nervovém systému, periferním nervovém systému, trávicím systému a imunitním systému.
Endokanabinoidní může pomoci regulovat:
- náladu
- spánek
- chuť
- trávení
- bolest
- paměť
- imunitní funkce
ESC je po celém těle, takže z toho vyplývá, že účinky kanabinoidů se liší podle umístění receptorů. Existují dva typy receptorů: CB1 (v mozku a nervovém systému) a CB2 (v imunitním systému). Zatímco ostatní kanabinoidy vzájemně působí jeden na druhého, zdá se, že CéBéGé se váže na oba, což mu dává sílu ovlivnit homeostázu ve více systémech.
Jak víme CéBéGé hraje při tvorbě CéBéDé zásadní roli. I když jsou to oba kanabinoidy, jedná se o dvě různé sloučeniny nacházející se ve stejné rostlině. S tím také souvisí to, že mohou pomoci s různými zdravotními problémy. CéBéDé a CéBéGé nejsou považovány za psychotropní, což znamená, že nemění stav mysli takovým způsobem, aby potlačil mentální jasnost a funkce. V mozku však pracují způsobem, který může zmírnit deprese a úzkosti.
Hlavní benefity CéBéGé
CéBéGé je má spoustu blahodárných účinků, které se vědci postupně dozvídají. Většina výsledků naznačuje, že sloučenina má potenciál pomáhat ve zmírnění příznaků mnoha onemocnění.
1.) Úleva od bolesti
Konopí je známé svým potenciálem zmírnit bolest. Podle studie 97% lidí, kteří užívají konopí, jej užívání k léčbě chronických bolestí. [1] Zatímco úleva od bolesti je obecně přičítána TéHáCé, některé studie CéBéGéA a CéBéGé naznačují, že obě sloučeniny mohou být užitečné, pokud jde o úlevu od bolesti, a mohou být dokonce účinnější než CéBéDé nebo TéHáCé.
2.) ProtizánětIivé vlastnosti
Podle vědců jak CéBéGé tak CéBéGéA jsou sloučeniny, které snižují zánětIivost. Mohou tak pomoci lidem s opakujícími zánětIivými stavy jako je IBD (zánětIivé onemocnění střev). IBD je ve skutečnosti skupina onemocnění, která napadají tlusté a tenké střevo. Nejznámějšími IBD jsou Crohnova choroba a ulcerózní kolitida.
3.) Zdraví mozku
Cannabigerol je pravděpodobně nejvíce známý pro své neuroprotektivní vlastnosti (vlastnost chránit náš nervový systém). CéBéGé ukazuje potenciál v boji proti kognitivnímu úpadku. Studie z roku 2015 publikovaná v časopise Neurotherapeutics říká, že CéBéGé může být schopen pomoci těm, kteří se potýkají s vážným neurologickým stavem, jako je Huntingtonova choroba. [2] Vzhledem ke svému potenciálu pro léčbu Huntingtonovy choroby může být CéBéGé také schopen pomoci s jinými neurologickými nemocemi, jako je Parkinsonova nebo Alzheimerova choroba.
4.) Antibakteriální vlastnosti
Podle vědců kanabigerol prokázal svůj potenciál sloužit jako aktivní antibakteriální látka, zejména pokud jde o kmeny jako je MRSA (zlatý stafylokok), který rezistentní na běžná antibiotika. [3]
5.) Zdraví očí
CéBéGé může být také velmi účinný při léčbě glaukomu, díky své schopnosti snižovat nitrooční tlak. [4] V našich očích je mnoho endokanabinoidních receptorů, které mohou být aktivovány různými kanabinoidy, jako je CéBéGé. Když jsou tyto receptory aktivovány, výsledkem je uvolnění nitroočního tlaku. Několik studií naznačuje, že kanabigerol může být obzvláště užitečný tím, že urychlí odtoku tekutin a tím i sníží nitrooční tlaku.
6.) Dysfunkce močového měchýře
Podle studie zveřejněné v Indian Journal of Urology bylo zjištěno, že CéBéGé je při potlačování svalových kontrakcí účinnější než jiné kanabinoidy, což může přispět k léčbě mnoha příznaků poruch močového měchýře. [5], [6]
7.) Zmírnění úzkostí a depresí
Bylo zjištěno, že CéBéGé může být přínosem pro regulaci emocí. Předpokládá se, že sloučenina CéBéGé inhibuje neurotransmiter GABA a serotonin, což může vést ke zvýšení hladin GABA a serotoninu v mozku. Stojí za zmínku, že CéBéGé inhibuje příjem GABA účinněji než TéHáCé i CéBéDé. Je to dobrá zpráva vzhledem k tomu, že sloučenina není psychoaktivní.
8.) Psoriáza
Psoriáza častěji známá jako lupénka je onemocnění, které postihuje kůži a způsobuje její zarudnutí a tzv. "šupinatý" vzhled. CéBéGé může pomoci potlačením těchto příznaků vzájemným působením s endokanabioidním systémem těla.
9.) Zdraví kostí
Podle výzkumu Federace evropských společností pro neurovědu a John Wiley&Sons Ltd. může CéBéGé dokonce stimulovat růst kostní dřeně, aby pomohl posílit kosti a pomoci léčit zlomeniny. O CéBéGé se hovoří i jako o prevenci osteoporózy. [7]
Kromě těchto zdravotních benefitů CéBéGé také ukázal potenciál, pokud jde o zmírnění zá**tu u roztroušené sklerózy a zabránění růstu karcinogenních buněk v tlustém střevě. [8]
Jak se olej získává a pro koho je vhodný?
CéBéGé olej se obvykle z konopí získává extrakcí a to v ideálním případě procesem, který se nazývá superkritická extrakce CO2, kterým jsou mimochodem vyráběny BrainMax CéBéDé a CéBéGé. Proces superkritické extrakce je jednou z nejbezpečnějších metod. Během procesu se nepoužívají žádná toxická rozpouštědla. Superkritický CO2 má vlastnosti ničící bakterie. To znamená, že v oleji nezůstávají žádné kmeny mikrobů, plísní ani roztočů. Konopí extrahováno pomocí této technologie je nejčistší a s největším podílem přirozených látek, bez škodlivých rozpouštědel.
Závěr
Tento nepsychoaktivní kanabinoid může nabídnout mnoho možností řešení problémů. Je vhodný především pro jedince, kteří potřebují úlevu od bolestí a uvolnění svalů. Dále pro osoby, které trpí úzkostmi a depresemi a díky svým protizánětIivým vlastnostem je vhodný k léčbě chronických zá**tů střev, například pro osoby trpící ulcerózní kolitidou nebo Crohnovou chorobou. Obecně může zlepšit kondici pokožky a kostí a pomůže při potížích s močovým měchýřem. CéBéGé také prokázala antibakteriální, protiplísňové a antimikrobiální vlastnosti.
Veroninka Halusková
[1] Hawaii J Med Public Health. 2014 Apr; 73(4): 109–111 Therapeutic Benefits of Cannabis: A patient Survey. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3998228/
[2] 2015 Jan;12(1):185-99. doi: 10.1007/s13311-014-0304-z. Neuroprotective properties of cannabigerol in Huntington's disease: studies in R6/2 mice and nitropropionate-lesioned mice https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25252936/
[3] 2008 Aug;71(8):1427-30. doi: 10.1021/np8002673. Epub 2008 Aug 6. Antibacterial cannabinoids from Cannabis sativa: a structure-activity study https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18681481/
[4] Passani A, Posarelli C, Sframeli AT, Perciballi L, Pellegrini M, Guidi G, Figus M.5 J Clin Med. 2020 8. prosince; 9 (12): 3978. doi: 10,3390 / jcm9123978. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19112869/
[5] Pradeep Tyagi, Vikas Tyagi, Naoki Yoshimura,1 and Michael Chancellor Functional role of cannabinoid receptors in urinary bladder https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2878434/
[6] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26197538/
[7] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19634029/
[8] Carcinogenesis, Volume 35, Issue 12, December 2014, Pages 2787–2797 https://academic.oup.com/carcin/article/35/12/2787/335166
Diskuze (0)
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.