Vše o CéBéDé a jeho účincích na lidský organismus
Poslechněte si audioverzi článku!
Co je CéBéDé?
CéBéDé je jeden z více než 100 kanabinoidů přítomných v konopí. Tyto přírodní molekuly mají pro lidský organismus mnoho pozitivních účinků. Po psychoaktivním a známějším tetrahydrokanabinolu (TéHáCé) bývá CéBéDé druhou nejvíce zastoupenou látkou v konopí. Má podobnou chemickou strukturu jako TéHáCé, ale jeho fyziologické účinky jsou značně odlišné. Na rozdíl od TéHáCé je CéBéDé zcela nepsychoaktivní. Zároveň pozitivně působí proti zá**tu, bolesti, úzkosti, zlepšuje spánek a regeneraci.
CéBéDé bylo užíváno již před 4,5 tis. lety a v posledních letech zažívá boom
CéBéDé je přírodním lékem s více než 4 500 let dlouhou historií užívání a zažívá v posledních letech renesanci. O snad největší popularizaci CéBéDé (samozřejmě společně s veganstvím) se zasloužil UFC bojovník Nate Diaz, když na tiskovce po druhém prohraném zápase s Connorem McGregorem přiznal, že užívá CéBéDé, které bylo v té době vedeno světovou antidopingovou agenturou (WADA) jako zakázaná látka. Tím do značné míry přispěl k legalizaci a popularizaci kanabinoidů nejen mezi sportovci. A nutno podotknout, že za toto doznání nebyl nijak penalizován. Nate Diaz ukázal ostatním bojovníkům cestu a dnes už je užívání CéBéDé v tomto velmi náročném sportu (MMA) samozřejmostí. Nate Diaz, stejně jako Dana White (šéf UFC) a většina bojovníků CéBéDé užívá pro lepší regeneraci, tlumení bolesti, uvolnění psychiky a zlepšení spánku.
Nemusíte být zrovna jeden z nejlepších zápasníků nejlepší MMA soutěže světa, aby vás zajímalo, jak přírodní cestou řešit bolesti, úzkost, problémy se soustředěním nebo třeba regeneraci a uvolnění. Pokud vás zajímá, na jakém principu kanabinoidy fungují a proč jsou narozdíl od své sestry CéBéDé bez psychotropních účinků, udělejte si 5 minut čas a přečtěte si dnešní článek.
Historie CéBéDé
První zmínka o kanabinoidech sahá do roku 2727 př. n. l., kdy čínský císař Sheng Neng použil čaj na bázi konopí k léčbě paměti a dalších zdravotních neduhů.
Novodobá historie CéBéDé se píše od roku 1940, kdy tým vědců z Illinois University poprvé izoloval CéBéDé a znovuobjevil skutečnost, že v rostlině konopí byly aktivní sloučeniny, které neobsahovaly psychoaktivní vlastnosti běžně spojené s rostlinou.
V sedmdesátých letech se díky válce proti drogám CéBéDé stalo nedostupným. Tím defacto výzkum CéBéDé skončil. Až v devadesátých letech se CéBéDé začalo znovu testovat a užívat pro zmírnění bolesti, čímž bylo CéBéDé mediálně odděleno od své sestry TéHáCé, které je slavnější pro své psychoaktivní účinky. Postupem času se CéBéDé legalizovalo ve většině států západního světa včetně Česka a Slovenska.
CéBéDé a bolest
Marihuana se používala k léčbě bolesti dokonce už před 5 tisíci lety. V dnešní době jsou již účinky CéBéDé i TéHáCé na tlumení bolesti vědecky prokázány.
Součastí lidského organismu je endokanabinoidní systém (ECS), který se podílí na regulaci různých funkcí, včetně spánku, chuti k jídlu, bolesti a reakce imunitního systému. Tělo samo přirozeně produkuje endokanabinoidy, což jsou neurotransmitery, které se vážou na kanabinoidní receptory v nervovém systému a pomáhají tak zpracovávat bolest.
Existují studie potvrzující účinek CéBéDé na snížení chronické bolesti a zá**tu ovlivněné endokanabinoidními receptory. V několika studiích na lidech bylo potvrzeno, že kombinace CéBéDé a TéHáCé je účinná při léčbě bolesti spojené s roztroušenou sklerózou a artritidou. [1]
CéBéDé blokuje bolest dvěma způsoby:
-
Blokuje bolestivé signály z dosahu do mozku - CéBéDé aktivuje receptory v mozku a míše (do určité míry i opioidní receptory), které působí na zmírnění signálu bolesti, než se dostane do mozku. [7]
-
Snižování zá**tu - jak již bylo zmíněno, CéBéDé má silný protizá**tlivý účinek. Jedním z klíčových aspektů zá**tlivé reakce je bolest. Snížením zá**tu v místě poranění můžeme účinně snížit počet signálů bolesti odesílaných do mozku. Stejně působí i Aspirin na snížení bolesti. [7]
A všichni víme, že bolestí netrpí jen vrcholoví sportovci. Chronická bolest může trápit nejednoho z nás, nebo někoho nám blízkého.
CéBéDé a spánek
Asi si nemusíme říkat, že kvalitní spánek je základ zdraví. V dnešním stresovém světě bývá čím dál obtížnější usnout nebo spát kvalitně. CéBéDé je jedním ze zajímavých přírodních řešeních při problémech se spánkem. CéBéDé může nepřímo podporovat spánek snížením úzkostných myšlenek, které jsou jednou z hlavních příčin neschopnosti usnout a dostat se do hlubších fází spánku.
Bylo prokázáno, že CéBéDé stimuluje v mozku neurotransmiter GABA, což zpomaluje aktivitu neuronů a podporuje relaxaci. Stejným mechanismem účinku CéBéDé snižuje i úzkost a pomáhá nám cítit se uvolněně a klidně. [8]
CéBéDé a jeho vliv na regeneraci
Pokaždé, když cvičíme, způsobujeme mikroskopické trhliny ve svalových vláknech, které tvoří naši svalovou tkáň. Reakcí těla na toto poškození je vyvolání zá**tlivých reakcí v oblasti, což vede k bolestivosti svalů i několik dní po cvičení. Z krátkodobého hlediska je tento zá**t dobrá věc. Pomáhá přivádět krev do oblasti, spolu s živinami a kyslíkem potřebným k opravě poškození. V mnoha případech však zá**tlivý proces trvá příliš dlouho, zpomaluje zotavení, což by mohl být problém především pro sportovce. V nejhorších případech může zá**t vést k chronickým zdravotním stavům.
Jak vám s regenerací pomůže CéBéDé? CéBéDé má silné protizá**tlivé účinky, čímž značně zrychluje proces regenerace, takže zá**t neprobíhá déle, než je nutné. Díky tomu se můžete rychleji vrátit do posilovny. Kromě protizá**tlivých účinků CéBéDé uklidňuje hyperaktivitu ve svalových vláknech, která po tréninku způsobuje třes a svalové záškuby. [9]
CéBéDé jako řešení pro úzkost a deprese
Každý z nás se může někdy potýkat s určitou formou úzkostí a propadem nálad. Podle Světové zdravotnické organizace je deprese jedním z největších současných problémů ve společnosti.
Úzkost a deprese se obvykle léčí farmaceutickými léky, které mohou způsobovat řadu vedlejších účinků, včetně ospalosti, nespavosti, sexuální dysfunkce a bolestí hlavy. [2]
Namísto toho se CéBéDé úkázalo jako silná alternativa bez výše zmíněných vedlejších účinků. Olej s CéBéDé se dokonce používal k bezpečné léčbě nespavosti a úzkosti u dětí s posttraumatickou stresovou poruchou. Tyto vlastnosti jsou spojeny se schopností CéBéDé působit na receptory mozku. Především na serotonin, který je neurotransmiterem regulujícím náladu a sociální chování. [3]
CéBéDé má pozitivní vliv na řadu dalších psychických problémů a testuje se jako pomocník například s posttraumatickým stresovým syndromem, obsedantně kompulsivní poruchou, která je po depresi druhou nejčastější psychickou nemocí, nebo jako pomoc lidem se schizofrenií.
Těch psychických nemocí, na které pomáhá je opravdu řada, hlavní však je, že CéBéDé prostě uklidňuje.
CéBéDé pomáhá s léčbou akné a potlačuje zá**ty
Akné je běžné kožní onemocnění, které postihuje více než 9 % populace. CéBéDé olej může pomoci léčit akné kvůli jeho protizá**tlivým vlastnostem a schopnosti snížit produkci kožního mazu. zá**ty pak CéBéDé dokáže potlačovat v celém těle a tím pomáhá imunitnímu systému s jeho správnou funkcí. Dělá to díky schopnosti vyřadit ze hry jeden z enzymů, který zá**t aktivují.
Zkoumá se také vliv CéBéDé na prozá**tlivé cytokyny. Na přesné výsledky si však budeme muset ještě počkat.
Neuroprotektivní vlastnosti
Vědci se domnívají, že schopnost CéBéDé působit na endokanabinoidní systém a další mozkové signalizační systémy může poskytnout pomoc těm, kteří mají neurologické poruchy. V současnosti se CéBéDé testuje jako podpora také pro epileptiky a pacienty s roztroušenou sklerózou. Jedna studie také zjistila, že CéBéDé olej významně snížil záchvatovou aktivitu u dětí s Dravetovým syndromem. [4]
CéBéDé se také terapeuticky používá pro léčbu nespavosti a díky schopnosti snižovat zá**t taky jako prevence vzniku Alzheimerovy choroby. [5]
Vliv CéBéDé na zdraví srdce
Nedávný výzkum spojil CéBéDé s několika výhodami pro srdce a oběhový systém, včetně schopnosti snižovat vysoký krevní tlak. Vysoký krevní tlak souvisí s vyššími riziky řady zdravotních stavů, včetně mozkové mrtvice, srdečního infarktu a metabolického syndromu. [6]
Co je endokanabinoidní systém?
Všichni savci mají endokanabinoidní systém. Tento systém, který využívá kanabinoidy produkované uvnitř i vně lidského těla, pracuje na udržení zdravého stavu rovnováhy zvaného homeostáza. Součástí této rovnováhy je endokanabinoidní systém, který pomáhá tělu zotavit se ze všech druhů zranění a poškození. CéBéDé a další kanabinoidy podporují endokanabinoidní systém a pomáhají vrátit tělo do normálního stavu rovnováhy po tréninku a boji.
Nejen CéBéDé, ale taky terpeny v něm obsažené hrají důležitou roli
Terpeny neboli vonné silice jsou látky vylučované květy konopí, které pomáhají zvýšit vstřebatelnost CéBéDé a tím zvyšují jeho terapeutické účinky. Spolu s CéBéDé tedy mají synergický účinek.
Terpeny mohou hrát klíčovou roli v rozdílných účincích různých odrůd CéBéDé. Některé z terpenů jsou velmi účinné při uvolňování od stresu, jiné prodlužují soustředění a ostrost myšlenek a dokáží člověka přenést do stavu označovaného jako ,,flow".
Myrcen například navozuje spánek, limonen zlepšuje náladu. Některé účinky terpenů jsou daleko sofistikovanější – například gastroprotektivní působení karyofylenu. Pojďme si popsat pár z nich.
Limonen: nejčastěji se s ním setkáte v citrusech. Má proti-zá**tlivé, antioxidační a kardioprotektivní vlastnosti a také pomáhá udržet dobrou náladu.
Terpinolen: vůní připomíná borovici a vůni dřeva. Tento terpen má antioxidační, proti-zá**tlivé vlastnosti, tlumí také bolest a pomáhá s rychlým usnutím.
Nerolidol: ovocné a bylinkové aroma. Má neuroprotektivní a antioxidační účinky. Nerolidol podporuje a posiluje účinnost ostatních terpenů - synergický efekt.
Pipen: lesní vůně. Protizá**tlivé a antimikrobiální účinky. Zkoumá se také jeho pozitivní vliv na krátkodobou i dlouhodobou paměť.
Myrcen: aroma připomínající hřebíček. Má uklidňující účinky a je tedy ideální pro slastný a kvalitní spánek.
Terpeny se díky své chemické struktuře nejsnadněji rozpouštějí v tucích, což je důležité pro jejich roli jako neurotransmitery v mozku. Obecně tedy mají antidepresivní účinky a působí podobně jako inhibitory zpětného vychytávání serotoninu či léky, které zvyšují hladinu dopaminu.
A jak poznat, zdali vám CéBéDé bude sedět podle terpenů? Pokud byste měli čerstvou rostlinku, tak právě terpeny jsou to, co dává rostlině její vůni. Takže pokud vám voní, bude pro vás její účinek pozitivní. Pokud ne, není to nic pro vás.
Na závěr ta nejdůležitější otázka... Je CéBéDé pro vás?
Pokud jste sportovec, nebo řešíte problémy s bolestí, spánkem, úzkostí, regenerací, pak bych být vámi CéBéDé určitě vyzkoušel. Jeho masová popularizace přišla od jednoho z nejnáročnějších sportů MMA, kdy bojovníkům pomáhá od bolesti, zlepšuje regeneraci, zbavuje úzkosti, kde jinde byste potřebovali přírodní doping než ve sportu, ve kterém můžete schytat i 200 úderů na hlavu za zápas (neuroprotektivní účinky).
Abyste měli jednoduchý výběr dle řešení problému, připravili jsme pro vás vlastní řadu produktů BrainMax CéBéDé.
Zdravotní tvrzení z on hold seznamu Státního zdravotního ústavu. ***slovo zánět se nesmí používat.
Matěj Veselý
Zdroje:
[1] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16282192/
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4970636/
[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5101100/
[4] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28538134/
[5] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5289988/
[6] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5470879/
[8] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28249817
[9] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2173580814000674
_____________________________________________
https://www.CéBéDécentral.com/the-history-of-CéBéDé/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4189631/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5569602/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16698671/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25916739/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4444130/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25667194/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3026637/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25024347/
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1027811715001457
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25237116/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24845114/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26724101/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24525548/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27094344/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25061872/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3780801/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25597339/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18025276/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21566064/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2997305/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30328956/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5549367/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK425762/
https://m.csindy.com/coloradosprings/terpenes-are-whats-next-for-marijuana/Content?oid=5221260
Diskuze (0)
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.