Ranní ptáče dál doskáče - toto staré přísloví není jen prázdnou frází. Brzké ranní vstávání může mít prospěšné účinky na naši produktivitu, zdraví a celkovou pohodu. Avšak ne každý je přirozeně "ranní typ" a mozek každého z nás funguje po ránu trochu jinak. Jak tedy ranní vstávání ovlivňuje náš mozek a jak můžeme ráno fungovat co nejefektivněji?
Jak funguje mozek po ránu?
Lidé se obecně dělí na "ranní ptáčata", kteří rádi vstávají s prvními paprsky slunce a cítí se ráno nejproduktivnější, a "noční sovy", které preferují pozdní večerní hodiny pro svou aktivitu a ráno mají problém dostat se z postele. Existuje však široké spektrum mezi těmito dvěma extrémy, a mnoho lidí se nachází někde uprostřed.
Ranní hodiny mohou být pro mozek zvláště produktivní. Po probuzení z nočního odpočinku je náš mozek obvykle odpočatý, což usnadňuje koncentraci a řešení složitějších problémů. To je dáno částečně snížením senzorického vstupu během spánku, což umožňuje našemu mozku zpracovat a "resetovat" informace z předchozího dne. Hormon kortizol, který reguluje energii, má svůj přirozený vrchol ráno, což nám pomáhá cítit se bděle a připraveně čelit denním výzvám.
Jak po ránu fungovat co nejefektivněji?
1.) Nastavte si reálný spánkový režim
Klíčem k efektivnímu rannímu vstávání je dostatečný a kvalitní noční odpočinek. Snažte se jít spát a vstávat ve stejný čas, abyste podpořili svůj vnitřní cirkadiánní rytmus. Důležitá je i délka spánku, pokud máte dlouhodobě nedostatek spánku, únava pak přijde ve chvíli, kdy se vám to bude nejméně hodit.
2.) Začněte den se sklenicí vody
Pití vody ihned po probuzení pomáhá rehydratovat tělo, podporuje trávení a zvyšuje pocit bdělosti. Pokud do vody přidáte pár kapek citronové šťávy a minerály, jen tím energii podpoříte.
3.) Vyhněte se modrému světlu před spaním
Expozice modrému světlu z obrazovek elektronických zařízení může narušit schopnost usnout. Snažte se omezit používání těchto zařízení alespoň hodinu před spaním. Narušený spánek totiž okamžitě poznáte v běžném ranním fungování. Pokud Vás čeká důležitý den nebo práce, která vyžaduje maximální soustředění, měl by být spánek na prvním místě. Žádný doplněk stravy jej totiž nedokáže plně nahradit.
4.) Vytvořte si ranní rutinu
Ranní rituály, jako je meditace, cvičení nebo psaní do deníku, mohou zlepšit váš ranní výkon tím, že vám pomohou začít den pozvolna a soustředěně.
5.) Plánujte své úkoly
Rána bývají pro mnoho z nás hektická. Proto využijte ranní energii k nejnáročnějším úkolům a hlavně si vše naplánujte tak, abyste sami sebe nedostávali pod tlak. Mozek je po ránu obvykle nejostřejší, takže je ideální čas na řešení složitých problémů nebo úkolů vyžadujících intenzivní soustředění.
6.) Probuďte mozek k aktivitě
Začněte ráno tím, že mozek probudíte neobvyklou aktivitou. Hned po ránu můžete zapojit obě mozkové hemisféry tím, že pokud jste pravák, budete se česat, čistit zuby nebo chystat snídani, pouze levou rukou. Pokud je to jen trochu možné, zkuste ráno přečíst pár stránek v knížce nebo časopise, zkuste vyluštit malé sudoku nebo křížovku. Jde o jednoduché cvičení, kterým stimulujete mozek k akci a dáte jasný signál, že je na čase "být aktivní".
Nejen náš mozek má rád řád a špatně funguje v chaosu nebo multitaskingu. To jsou věci, které mu příliš nesvědčí, takže pokud máte s ranním vstáváním, a obecně s fungování po ránu problém, jděte spát dřív a ráno si přivstaňte, aby všechny základní věci po ránu byly v poklidu a ne ve spěchu.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!