Brambory jsou jednou z nejvýznamnějších plodin na světě, a to jak z hlediska výživy, tak i z hlediska jejich historického vlivu na světové populace. Jsou nejen nepostradatelnou surovinou v mnoha světových kuchyních, ale také plodinou, která v minulosti zachránila mnoho lidí před hladomory. Tento článek se podrobně podívá na brambory z různých úhlů pohledu – od jejich botanických vlastností, přes historii jejich pěstování, nutriční hodnotu až po rozsáhlé gastronomické využití.
Botanické vlastnosti
Rostlina lilek brambor, brambor obecný nebo též brambor hlíznatý (Solanum tuberosum), patří do čeledi lilkovitých (Solanaceae). Jedná se o vytrvalé hlíznaté rostliny, které jsou původem z Jižní Ameriky, konkrétně z oblasti And. Dorůstají do výšky přibližně 60 cm, s bílými, růžovými nebo fialovými květy. Hlízy brambor, což jsou jejich jedlé části, se vytvářejí na podzemních stoncích známých jako stolony.
Zajímavé je, že brambory se rozmnožují vegetativně, což znamená, že každá část hlízy, která obsahuje „očka“, může vytvořit novou rostlinu. Kromě hlíz produkuje rostlina i malé bobule, které obsahují semena. Tyto bobule jsou však toxické kvůli obsahu alkaloidu solaninu, stejně jako listy a stonky, takže jsou pro člověka nejedlé.
Rozšíření pěstování a historický význam
Brambory byly v Jižní Americe pěstovány již před 4 až 5 000 lety. Prvními pěstiteli brambor byli domorodí obyvatelé And v Peru a Bolívii, kteří je konzumovali jako hlavní součást stravy. Evropě byly brambory představeny ve druhé polovině 16. století španělskými dobyvateli. Ačkoli se jejich přijetí v Evropě zprvu setkalo s odporem (z důvodu neznalosti jejich konzumace i strachu z otravy), brambory postupně získaly na oblibě.
Od 18. století se staly klíčovou plodinou zejména v severní a střední Evropě, kde byly zásadní v boji proti hladomorům. Pěstování brambor mělo v této době zásadní význam při nahrazování méně výnosných plodin. Brambory byly nejen výživné, ale i relativně snadno pěstovatelné ve většině klimatických podmínek, což z nich udělalo základní potravinu zejména v zemích, jako je Irsko, Německo nebo Polsko.
V Irsku měly brambory tak zásadní význam, že když došlo v 19. století k selhání úrody kvůli plísni bramborové, vypukl velký hladomor, který měl devastující dopady na tamní populaci. Tento tragický historický okamžik ukazuje, jak klíčovou potravinou se brambory v Evropě staly.
Druhy a pěstování brambor
Brambory dnes tvoří jednu z nejvýznamnějších plodin na světě a jsou pěstovány ve více než 150 zemích. Existuje více než 4 000 odrůd brambor, které se liší velikostí, tvarem, barvou slupky i dužiny. Hlízy mohou být žluté, bílé, červené, fialové či modré, což z nich činí velmi rozmanitou potravinu.
Brambory se obecně dělí na:
- Konzumní brambory: Používané k přímé spotřebě, rozdělené do varných typů (A – salátové, B – přílohové, C – vhodné na kaši a hranolky).
- Průmyslové brambory: Využívané k výrobě škrobu, alkoholu, lupínků a dalších produktů.
- Sadbové brambory: Určené k další výsadbě, tedy reprodukci.
Brambory jsou nejenom výživné, ale i nenáročné na půdu a podmínky, a proto jsou velmi rozšířené po celém světě. Hlavními producenty brambor jsou Čína, Indie, Rusko, Ukrajina a Spojené státy.
Nutriční přednosti brambor
Ačkoli brambory často považujeme za obyčejnou přílohu, jejich nutriční hodnota je překvapivě vysoká. Brambory jsou zdrojem komplexních sacharidů, vlákniny, vitamínů a minerálů, což z nich činí zdravou a výživnou potravinu.
-
Sacharidy: Brambory jsou bohaté na škrob, což je forma komplexních sacharidů. Škrob je základním zdrojem energie a pomalu se tráví, což zajišťuje stabilní dodávku energie.
-
Vláknina: Brambory, zejména jejich slupka, obsahují významné množství vlákniny, která přispívá k zdravému trávení a pomáhá udržovat zdravou hladinu cukru v krvi.
-
Vitamíny: Brambory jsou bohaté na vitamín C, což je silný antioxidant podporující imunitní systém. Dále obsahují vitamíny skupiny B, které jsou důležité pro metabolismus a nervový systém.
-
Minerály: Brambory jsou dobrým zdrojem draslíku, který podporuje zdraví srdce a reguluje krevní tlak. Obsahují také železo, hořčík a fosfor, které jsou nezbytné pro zdraví kostí a svalů.
Brambory jsou nízkokalorické, ale díky jejich vysoké nutriční hodnotě mohou být součástí vyvážené stravy. Když jsou připraveny správně (např. pečené, vařené nebo dušené), představují zdravou a sytou potravinu.
Gastronomické využití brambor
Brambory jsou jednou z nejvšestrannějších ingrediencí v kuchyni. Po celém světě existuje nespočet způsobů, jak je připravit. Mezi nejoblíbenější způsoby patří vaření, pečení, smažení k výrobě kaší, hranolek, chipsů, knedlíků a mnoha dalších pokrmů. Jejich univerzálnost umožňuje využití v mnoha různých kuchyních – od tradiční evropské až po exotické asijské pokrmy.
V Česku jsou brambory neodmyslitelnou součástí národních pokrmů, jako jsou bramborové knedlíky, bramboráky, bramborové kaše či polévky. V mezinárodní kuchyni se brambory využívají v pokrmech jako francouzské gratinované brambory, španělská tortilla de patatas nebo indická aloo gobi.
Navíc se z brambor vyrábí produkty jako bramborový škrob, mouka, ale samozřejmě i alkoholické nápoje (například vodka) nebo lupínky.
Srovnání s jinými přílohami
Brambory jsou ve srovnání s dalšími přílohami, jako je rýže, těstoviny či quinoa, výjimečné svou nízkou kalorickou hodnotou a vysokým obsahem draslíku a vitamínu C. Zatímco rýže a těstoviny mají vyšší obsah kalorií a sacharidů, brambory poskytují delší pocit sytosti díky komplexním sacharidům a obsahu vlákniny (zejména ve slupce). Quinoa je sice bohatší na bílkoviny a esenciální aminokyseliny, avšak brambory vynikají svou univerzálností a dostupností, čímž zůstávají cenově dostupnou a zdravou volbou pro každodenní stravování.
Závěr
Brambory jsou plodinou, která ovlivnila historii lidstva a má neocenitelnou hodnotu pro výživu i gastronomii. Ať už se jedná o jejich roli v potlačování hladomorů v minulosti, nebo o jejich současné využití v moderní kuchyni, brambory zůstávají nepostradatelnou součástí stravy mnoha lidí po celém světě. Jejich nutriční hodnota, rozmanitost odrůd a široké možnosti přípravy je činí ideální potravinou pro všechny, kteří hledají chutnou a zdravou složku do svého jídelníčku.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!