Bi0hacking v práci začíná být nezbytností. Jak se při každodenní práci uklidnit?

Jak si sami za několik minut můžete výrazně snížit stres, zvýšit energii, zvládnout toho v práci více a méně se u toho unavit? Práce se stresem se stává esencí jednotlivých článků každé firmy. Jak tedy pomocí bi0hackingu nakopnout svou produktivitu, ovládat každodenní stres a dosahovat dlouhodobě lepších výsledků?

Původní model firemního zaměstnání počítal s tím, že se lidé o své zdraví a energii starali sami, tedy ve svém volném čase. Ať už jsme zaměstnáni na plný úvazek, nebo fungujeme jako živnostník, jsme jistojistě pod určitou mírou tlaku. Čas ale nechceme trávit jen prací, máme svou rodinu, přátele a “nedejbože” koníčky. Příliš mnoho volného času a energie tak nezbývá a péče o vlastní energii a snižování neustálého stresového náporu se dostává na druhou (nebo spíš asi dvacátou) kolej.

Tou zmíněnou péčí o zdraví mám prosím pěkně na mysli takových osm hodin kvalitního spánku, psychohygienu třeba ve formě meditace, denní fyzickou aktivitu, čas v klidu si připravit a sníst zdravé jídlo, či pracovat s nakupeným stresem. Právě onen pracovní stres je, ať se nám to líbí nebo ne, tím největším zabijákem našeho výkonu v práci i dalších oblastech. Kumulovaný stres zvyšuje riziko chronické únavy, vyhoření a dokonce řady chronických onemocnění, které jsou v těle způsobeny neschopností si od stresu odpočinout.

Tolik k negativnímu úvodu, teď si pojďme ukázat ono světlo na konci tunelu. Důležitosti produktivity svých zaměstnanců si všímá stále více šéfů firem. Ti skutečně progresivní se mnou v zimě vyrážejí jen v kraťasech vstříc vrcholu zasněžené Sněžky, noří se do ledové Vltavy, nebo dělají další, třeba i docela běžné věci: více se během dne pohybují, chodí se vyvěsit na hrazdu či užívají vědecky ověřené doplňky stravy namísto předávkování kávou.

Ledová sprcha, kyblík s ledem, nebo jen opláchnutí obličeje

Chladová terapie a všechny tyto další triky patří do oblasti zvané bi0hacking, kdy se pomocí určitých činností snažíme doslova “hacknout” své tělo i mysl, abychom byli produktivnější, efektivnější, motivovanější a především zdravější. 

Chladová terapie je jednou z nejrychleji fungujících možnosti, jak podpořit "nejlepší verzi sebe sama". Někteří byznysmeni si ledovou vodu a vzduch oblíbili natolik, že bez vystavení svého těla chladu by jejich den nemohl začít. Když pak vidíte majitele miliardové firmy, kterého znáte z obálky Forbesu, jak odkládá skvěle padnoucí oblek a jen v trenýrkách stoupá v mínus 15 stupních na Sněžku, říkáte si, že i právě tenhle rituál musí stát za tím velkým úspěchem. A proto, že si takoví lidé bi0hacking oblíbili pro sebe, vnímají důležitost zavedení určitých bi0hackerských návyků i mezi svými zaměstnanci. 

Najít dobrého zaměstnance dnes stojí hodně času i peněz. Kvalitních lidí není tolik, a tak je lepší pečovat o stávající než hledat a zaškolovat nové. Přijít o stávajícího zaměstnance vinou nedostatku jeho motivace není vhodné řešení. Firmy jsou navíc v době vysoké inflace a nejisté budoucnosti pod značným tlakem. Správně motivovat členy svého týmu a zajistit jejich produktivitu musí být v této době prioritou. A pokud se zvýší výkonnost jednotlivce, zvýší se i výkonnost celé firmy.

A tak progresivní vedení sahá k doporučením, radám a dokonce i k workshopům pro své zaměstnance, které mají revitalizovat jejich mysl a snížit jejich stres během pracovní doby. Otužování v ledové Vltavě možná není úplně pro každého, už ale taková studená sprcha ráno, dokonce jen na ruce nebo nohy, se počítá za skvělý úspěch. A své divy dokáže i pouhé opláchnutí obličeje, dlaní a předloktí ledovou vodou v umyvadle, během dlouhého pracovního dne plného náročných úkolů. Ledová voda mimo jiné své benefity vyplavuje hormon zvaný dopamin, který nás "pohání kupředu”. Díky němu se budeme cítit lépe a bude se nám chtít plnit další úkoly na našem denním seznamu.

Pomozte si jídlem

Strava je extrémně komplexní téma. Její velkou nevýhodou je to, že na ni najdete víc protichůdných názorů, než je běžné v jakémkoliv jiném oboru. Pojem sacharidová mlha ale rozhodně není mýtus a když do sebe v obědové pauze narychlo naládujete šest knedlíků s těžkou omáčkou, pro příští dvě hodiny patříte spíš do postele než za pracovní stůl. Pomozte si k produktivitě jídlem, omezte sladká jídla s rychlými cukry, které vás mimochodem mohou rozladit i po psychické stránce. Ráno nebo před jídlem s větší mírou sacharidů vypijte trochu jablečného BIO octa s vodou. A doporučit můžu i doplňky stravy jako hořká okurka, gymnema sylvestre nebo výtažek ze skořice.

Stačí minuta na pořádný výdech

Využívání krátkých energizujících minipauz v průběhu dne dlouhodobě zlepšuje nejen výsledky v práci, ale také vztahy na pracovišti i v rodině. Mohou trvat od třiceti do devadesáti vteřin, ano, to opravdu stačí. Je to tedy čas, který najde ve svém pracovním vytížení, věřím, skutečně každý. Během pauzy si můžete také protáhnout mozek cvičením očí, nebo ji využít ke krátkému a velice efektivnímu dechovému cvičení. Hluboký nádech nosem, a pak velmi pomalý výdech našpulenými ústy, jako byste vydechovali skrz brčko. Toto jednoduché a krátké cvičení dokáže stáhnout hladinu stresu až o tři úrovně mozkových vln, směrem k vyrovnanému klidu. 

Jedním z mých klientů je vedoucí mezinárodní sítě poboček papírnické firmy. Jeho porady s celým představenstvem vždy začínají šedesáti vteřinami kolektivního brčkového výdechu. Nevěřili byste, jak velkou změnu v následujícím dvouhodinovém meetingu udělá tato jedna efektivní minuta na úvod.

Pozvolný a takto provedený výdech výrazně snižuje stres a zvyšuje soustředěnost. Já sám tuto dechovou pauzu praktikuji mnohokrát během dne, stejně jako mnoho úspěšných světových podnikatelů, kteří tajům bi0hackingu propadli a zavedli jej do své každodenní rutiny. Ať už jde o otužování, saunování, přerušované hladovění, zdravý spánek, určitou formu fyzického tréninku, či právě dechová cvičení, meditaci a další formy mentální hygieny. V pravidelných rozhovorech se tito úspěšní podnikatelé shodují, že jejich produktivita vychází právě z rutin a návyků tohoto typu. Jsem rád, že si to uvědomuje stále více českých podnikatelů. 

Protahujte se přes den

Doopravdy. To jste slyšeli už hodněkrát, že? A víte opravdu, jak na to efektivně? Jednou za hodinu, nejpozději dvě, vstaňte a protáhněte se. Jako perfektní možnost procvičení trapézových nebo krčních svalů (ztuhlých od sklánění se nad počítačem) můžete snadno i v kanceláři použít cvičení z mé ranní rozcvičky, kterou jsem i s ohledem na potřeby nás všech, kdo fungujeme v kancelářích, ladil několik let.

Kam koukáš? Pracuj! …nebo?

Divili byste se, jak velký rozdíl v naší produktivitě udělá takové obyčejné “hloupé koukání”. Doopravdy. To není vtip. Mozek není stroj. Naše tělo taky ne. Pokud si představujete, že budete pracovat čtyři, osm, nebo dokonce dvanáct hodin bez přestávky, musím vás zklamat, není to biologicky možné. Zažil jsem hodně únavových stavů a dvakrát jsem vyhořel, rozhodně tento stav nemohu doporučit! Pro zresetování těchto hodin ale stačí drobná pauza v podobě minimální efektivní dávky odpočinku.

Vstaňte od stolu, dojděte k oknu a hleďte do co největší dálky. Pohled nezaostřujte a nechte mysl bez specifického cíle “jen tak být”. Myšlenky přicházejí a odcházejí, jako oblaka. Nechte je volně plynout, ale nijak je dál nerozvíjejte. Po několika desítkách sekund nebo jednotkách minut tohoto blahodárného stavu doporučuji procvičit oči nebo se pověnovat suché masáži obličeje. Pak jste připraveni se vrátit zpět k práci.

Mikropauzami proti stresu

Pauzy jsou mantrou výkonného člověka. Předstírat dovednost pracovat nonstop je symbol neefektivního člověka. V pauze potřebujete odpočinek udělat efektivní. Neotvírejte sociální sítě nebo youtube. To není pauza, pro mozek je to jen jiná forma práce. Tajemství efektivity je nedělat nic! Myslím tím, že naše mysl i pozornost je neustále přitahována různými impulzy.

A proto říkám šéfům týmů, které školím: “Neodměňujte toho člena týmu, který má neustále přilepený telefon k uchu nebo kouká do zářící obrazovky. Nadstandardní odměnu dejte tomu, kdo se dokáže jednou za 30-120 minut od práce odpoutat a místo klábosení s kolegy nebo dobývání kávy z kávovaru umí cíleně nic nedělat, dívat se z okna do dálky, procvičit si zrak nebo si udělat krátké dechové cvičení." Uvidíte, že takový člověk má sám sebe i své povinnosti mnohem lépe pod kontrolou než pan “hyperproduktivní overachiever”. Vyzařuje z něj klid a díky tomu jsou jeho vztahy na pracovišti i s klienty výrazně lepší než je tomu u pana vystresovaného.

 

Pro BrainMarket Oliver Sálus


Libor Mattuš je kouč bi0hackingu, “český Wim Hof”. Libor je autorem knihy Chladová terapie, který bi0hackingem sám překonal své problémy s astmatem, alergií i sociální fóbií. V zimě bere klienty na Sněžku jen v kraťasech, pořádá tématické workshopy ve firmách a své klienty učí získat si pozitivní vztah k chladu i k sobě samému. Své uznání směrem k jeho práci v minulosti projevil třeba autor světového bestselleru "Dech" James Nestor. Libor spolupracuje mimo jiné s českou MMA legendou, Jiřím Procházkou.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: