Berberin - na diabetes i trávicí potíže
Berberin je látka pocházející z Číny a Indie, kde byl používán již před tisíci lety v tradiční čínské medicíně (TČM) a ajurvédě. A k čemu je využíván dnes? Studie ukázaly jeho silné antimikrobiální, protinádorové, protizánětlivé účinky či efekty na snižování krevní glukózy. Suplementy obsahující berberin jsou levné a velice známé pro své antibakteriální účinky. Berberin je schopný přirozeně léčit nemoci bez použití antibiotik.
Co je to berberin?
Berberin (také známý jako berberin hydrochlorid) je naturální alkaloid nacházející se velkém množství bylinek jako zlatobýl, dřišťál, zlatice, oregonské hrozny či zázvor. Berberin v těchto rostlinách najdeme v kůře, kořenech i oddencích. Má tak sytě žlutou barvu, že se používá jako přírodní barvivo. Hlavní složkou je ve dvou rostlinách oblíbených v přírodní medicíně Coptidis Rhizoma a Phellodendri Chinensis Cortex. V TČM jsou tyto bylinky požívány po dlouhou dobu při léčbě diabetes a problémy s trávícím traktem jako průjem či bakteriální gastroenteritidě.
Co jsou to alkaloidy?
Jsou definovány jako skupina přírodních látek obsahující hlavně základní atomy dusíku. Konzumace těchto sloučenin je propagovaná pro své funkce na lidské tělo, obzvláště na kardiovaskulární a metabolické zdraví.
Mnoho studií odkrylo ochranné funkce berberinu před:
- Metabolickým syndromem
- Cukrovkou
- Infekcemi trávicího traktu
- Srdečními problémy
- Vysokým cholesterolem
- Vysokým krevním tlakem
- Problémy s imunitou
- Problémy s klouby
- Sníženou hustotou kostí
- Kontrolou váhy
- Depresí a sníženou kognitivní funkcí
Jak je možné, že tento alkaloid přináší pro naše tělo tolik pozitiv?
Vše jen díky molekulární struktuře berberinu. Molekulární vzorec berberinu je C20H18NO4, stejně jako například jatrorrhizin (jiný protoberberinový alkaloid), dokáže pro lidské zdraví naprosté zázraky!
Zdravotní benefity Berberinu
1.) Potencionální lék na cukrovku
Některé studie odkryly efekty berberinu na krevní cukr. Snižování glukózy v krvi může pomoci předcházet a popřípadě léčit diabetes II typu. Další pozitiva zahrnují lepší metabolismus tuků a glukózy, efekty na zánětlivost těla a lepší senzitivita na inzulín u pacientů s metabolickým syndromem.
Jedno z nejpřekvapivějších zjištění se objevilo ve studii, která porovnávala účinky Berberinu 500mg dávkovaných 2-3x denně po dobu 3 měsíců s lékem na cukrovku zvaným Metformin. Berberin byl při kontrole krevního cukru a metabolismu tuků stejně efektivní, jako léčivo Metformin. Proto je nyní považován za potenciálního pomocníka při problémech s krevním cukrem. Další studie prokázaly zlepšení v rámci krevní glukózy a opravy chyb při metabolizaci lipidů. Například studie publikovaná v Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine poukázala na zlepšení senzitivity na inzulín díky zlepšené sekreci adipokinu. Díky svým efektům na inzulínovou senzitivitu může berberin pomoci předcházet poškození jater!
2.) Může pomoci snížit cholesterol a vysoký krevní tlak
Existuje evidence potvrzující účinky berberinu na snižování LDL, celkového cholesterolu a vysokého krevního tlaku. Studie vydaná v magazínu Metabolism ukázala snížení množství cholesterolu a triglyceridů u pacientů trpících cukrovkou II typu. Mechanismem účinku se zdá být omezení sekrece PCSK9, což podle studii na Harvard Medical School pomáhá snižovat cholesterol. Samostatná studie zjistila, že kombinované podávání červené kvasnicové rýže, která je dobře známá svou schopností přirozeně snižovat hladinu cholesterolu, a berberinu může poskytovat širší rozsah ochrany cholesterolu s nižším rizikem závažných nežádoucích účinků ve srovnání s léčbou statiny na předpis.
Ve studiích na zvířatech bylo pozorováno snížení abnormálně vysokých koncentrací lipidů v krvi díky podpořenému vylučování tuků z jater a zabráněnému vstřebávání tuků ve střevech. Díky svým účinkům na LDL cholesterol a triglyceridy v krvi, množství test0steronu, snižování poměru obvodu pasu a boků může pomoci ženám se syndromem polycystických vaječníků (nejčastější příčina neplodnosti u žen). Jedincům trpícím na metabolický syndrom může být berberin přínosný při snižování vysokého krevního tlaku, pokud je kombinovaný s vyváženou stravou a antioxidanty. Přínosné můžou být také suplementy typu: kyselina listová, koenzym Q10 či astaxantin.
3.) Může podpořit hubnutí
Berberin je jedna z mála sloučenin schopná aktivovat kinázu proteinu adenosin-monofosfátu (AMPK). AMPK je enzym schovaný uvnitř buněk lidského těla, občas nazývaný jako speciální přepínač metabolismu, jelikož hraje důležitou roli při regulaci metabolismu těla. Aktivace AMPK podporuje spalování tuků v buněčných mitochondriích, což je hlavním důvodem, proč studie potvrzují funkci berberinu při zpomalování akumulace tuků a ochranou před metabolickým syndromem.
Ve studii publikované v Phytomedicine, bylo podáváno dospělým obézním lidem 500mg berberinu v orální formě 3x denně po dobu 12 týdnů. Funkčnost a bezpečnost suplementace byla kontrolována pomocí měření tělesné váhy, rozboru metabolismu, měřením lipidů a hormonů v krvi, hodnotami zánětlivých látek, kompletním krevním panelem a pomocí EKG. Výsledkem studie bylo zjištění, že berberin je účinný při snižování množství lipidů v krvi a zlepšení hubnutí.
4.) Ochrana před sníženou kognitivní výkonností
Studie ukázaly potenciální terapeutické efekty proti neuro-degenerativním onemocněním jako Alzheimerova či Parkinsonova choroba a neuro-degenerace vyvolané traumatem. I když další studie budou nutností, prozatím provedené objevily rozsáhlé pozitivní efekty zlepšující neuro-protektivní funkce či omezení neuro-degenerace samotné.
Studie dále ukázaly možné pozitivní efekty při boji s depresí. Existuje evidence potvrzující ochranné aktivity berberinu na centrální nervový systém. Velice důležitá je schopnost inhibice mono-aminooxidázy A, enzymu, který je zapojený do procesu degradace nor-epinefrinu a serotoninu (hormony zlepšující náladu a motivaci).
5.) Pomáhá regulovat přemnožení bakterií v tenkém střevě
Pacienti trpící symptomy přemnožení bakterii v tenkém střevě (SIBO) jsou v běžnosti odkázáni na léčbu antibiotiky s možností neúspěchu. Úkolem studie publikované v Global Advances in Health and Medicine bylo zjistit porovnání funkčnosti antibiotik a bylinné léčby při syndromech SIBO. Studie zjistila, že léčba bylinkami (zahrnující berberin) byla stejně účinná a bezpečná jako léčba antibiotiky.
6.) Podporuje zdraví srdce
Část pozitivních efektů na srdce závisí na schopnosti berberinu regulovat krevní cukr a míru obezity u lidí. Oba tyto stavy, jak konstantně vysoký krevní cukr, tak obezita jsou potenciálními riziky pro kornatění tepen. Berberin také pomáhá vylučování oxidu dusnatého (NO), který umožňuje roztažení cév, zlepšení prokrvení, snížení krevního tlaku a ochranu před aterosklerózou. Studie publikovaná v World Journal of Cardiology uvádí, že lidé suplementující berberin prokazovali lepší srdeční funkce a byly schopni provádět cvičení lépe, než lidé konzumující placebo. Funkce na kardiovaskulární systém těla umožňují potenciální užití berberinu při léčbě arytmii či srdečního selhání.
7.) Může podpořit zdraví plic
Studie prokazují pozitivní efekty berberinu pro funkce plic díky protizánětlivým účinkům. Alkaloid berberin pomáhal redukovat zánětlivost plic při akutním vdechu cigaretového kouře. Ve studii publikované v časopise Inflamation, byly myši konfrontovány cigaretovým kouřem způsobujícím akutní zánět v plicích, poté byly podpořeny 50mg/kg berberinu podávaným přímo do žaludku. Při vyšetření plic byl zjištěn zánět v plicních sklípcích, buněčný otok a abnormální retence vody. Při použití berberinu ještě před vystavením kouři bylo zjištěno markantní snížení zánětu a poškození plic díky protizánětlivým účinkům berberinu.
8.) Může ochránit játra
Ranné studie prokázaly zlepšenou ochranu jater před poškozením díky snížení krevního cukru triglyceridů a inzulínové rezistence, což jsou markery lidí s jaterním poškozením či hepatitidou. Pro potvrzení protektivních účinků na játra je nutno provést další zkoumání. Berberin také může napomoci při ztučněných játrech. Podle studií má berberin antiglykemické a antydyslipidemické účinky, zjednodušeně řečeno zlepšuje metabolismus lipidů a glukózy, což může pomoci zabránit hlavním důvodům tučných jater.
Jak a v jakém množství berberin užívat
Berberin, často ve formě berberinu HCL, je k sehnání online či v lékárnách a obchodech zabývajícími se zdravím. Snažte se nezaměnit berberin s piperinem (extrakt z pepře), berberrubinem, či berberolem (kombinace extraktů zázvoru a ostropestřce). Jelikož životnost berberinu v lidském těle je velice krátká, je nutné suplementaci užívat pravidelně (třeba 3x denně) pro udržení stabilní hladiny v krvi. Ve většině studii je užíváno 900-1500mg denně. Nejvíce doporučovaným dávkováním je 500mg 3x denně, což nám dohromady dává oněch 1500mg.
Ideálně by měl být suplement konzumován s jídlem pro využití jeho efektů na krevní cukr a množství lipidů v krvi. Vysoká akutní dávka může způsobit žaludeční potíže jako křeče či průjem, toto je další důvod, proč berberin dávkovat v menším množství častěji. Pro určení dávkování je dobré se poradit s praktickým lékařem. Někteří lidé používají berberin přímo na kůži k léčbě popálenin, či na oči při léčbě bakteriálních infekcí jako trachnom (často způsobující slepotu). Berberin byl také účinný při napadení kůže bakteriemi, prvoky a plísněmi.
Rizika, vedlejší účinky a interakce
Pozor by si měli dát lidé používající jakákoliv léčiva či antibiotika, před použitím berberinu je dobré se poradit s obvodním lékařem. Toto obzvlášť platí pro léčiva upravující glukózu v krvi. Jelikož berberin umí snižovat krevní cukr, pozor by si měli dát diabetici používající inzulín, a to z důvodu, aby v těle nevznikly příliš malé koncentrace krevního cukru a nedošlo k hypoglykémii. Nemenší pozornost by měli berberinu věnovat lidé používající léky na vysoký krevní tlak. Berberin není doporučován pro kojící a těhotné ženy. Pokud berberin plánujete užívat déle než 12 týdnů, konzultujte vhodnost s lékařem.
Z celkového pohledu alkaloid berberin má výborný bezpečnostní profil! Hlavními vedlejšími účinky mohou být problémy s trávením pramenící v žaludku, ty se však vyskytují velice zřídka a v malé míře. Díky nízkému ale častému dávkování, se můžeme i těmto malým nepříjemnostem vyhnout!
Rostislav Nestrašil
Zdroje
1. Ho YT, Lu CC, Yang JS, Chiang JH, Li TC, Ip SW, Hsia TC, Liao CL, Lin JG, Wood WG, Chung JG. Berberine induced apoptosis via promoting the expression of caspase-8, -9 and -3, apoptosis-inducing factor and endonuclease G in SCC-4 human tongue squamous carcinoma cancer cells. Anticancer Res. 2009.
2. TAN, Wen, LI, Meiwan CHEN a Yitao WANG. Berberine hydrochloride: anticancer activity and nanoparticulate delivery system. International Journal of Nanomedicine. 2011.
3. ZHAO, Li, Zhen CANG a Honglin SUN. Berberine improves glucogenesis and lipid metabolism in nonalcoholic fatty liver disease. 2017.
4. FENG, Xiaojun, Antoni SUREDA, Samineh JAFARI, et al. Berberine in Cardiovascular and Metabolic Diseases: From Mechanisms to Therapeutics. Theranostics. 2019.
5. LI, Yan, Qing ZHANG a Lei CHEN. Effect of berberine in treating type 2 diabetes mellitus and complications and its relevant mechanisms. 2015.
6. PubChem. Bethesda (MD): National Library of Medicine (US), National Center for Biotechnology Information; 2004. PubChem Compound Summary for CID 2353, Berberine.
7. CAO, Changfu a Meiqing SU. Effects of berberine on glucose-lipid metabolism, inflammatory factors and insulin resistance in patients with metabolic syndrome. Experimental and Therapeutic Medicine. 2019
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!
Diskuze (0)
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.