Všichni nejspíš víme, že bílkoviny tvoří základní stavební kámen pro růst svalů a rychlejší regeneraci po tréninku. Jsou také životně důležité pro několik dalších fyziologických procesů, včetně tvorby hormonů a regulace imunitních funkcí a vody v těle. Ovšem bílkoviny se skládají z aminokyselin a právě poměr jednotlivých aminokyselin udává, do jaké míry je potravina nebo doplněk stravy efektivní ve své práci. Přestože každá aminokyselina má svou specifickou funkci, ukazuje se, že jedna bez druhé fungují jen na půl plynu. Dohromady jsou totiž daleko silnější.
BCAA vs EAA. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Aminokyseliny jsou sloučeniny, které v těle plní mnoho důležitých funkcí, včetně syntézy neurotransmiterů a hormonů, tvorby bílkovin, štěpení potravy, opravy tělesné tkáně a slouží jako zdroj energie. Lidské tělo potřebuje celkem 20 různých aminokyselin, aby mohlo plnit všechny své funkce. Zatímco některé z aminokyselin, které potřebujeme, si naše tělo dokáže vyrobit samo, jiné musí získat ze stravy. Existují tři primární typy aminokyselin: esenciální aminokyseliny, neesenciální aminokyseliny a podmíněně esenciální aminokyseliny.
Ve chvíli, kdy konzumujeme jídlo bohaté na bílkoviny, trávicí systém rozloží tyto řetězce na volné aminokyseliny. Ty jsou poté absorbovány do krevního oběhu ze střeva a putují do míst, kde tělo potřebuje vytvořit nové buňky nebo opravit staré.
Ve světě fitness nadšenců nejsou BCAA (Branched Chain Amino Acids) nic nového. Jedná se o aminokyseliny s rozvětveným řetězcem, které pohodlně objedou játra a dostávají se přímo do svalů. Označení „rozvětvený řetězec“ označuje strukturu molekul, které BCAA tvoří. BCAA je soubor tří aminokyselin: leucinu, isoleucinu a valinu.
Leucin, isoleucin a valin
Leucin tělo využívá k tomu, aby produkovalo více bílkovin a opravovalo svaly po náročném tréninku. Je také potřebný k syntéze růstových hormonů, udržení zdravé hladiny cukru v krvi a pomáhá tělu léčit se ze zranění. Leucin se běžně vyskytuje v rybách, drůbeži, mase, vejcích a mléce. L-leucin je oblíbeným doplňkem mezi kulturisty a sportovci, především díky jeho účinkům na nabírání svalové hmoty. Jako jedna z klíčových aminokyselin podílejících se na syntéze svalů pomáhá nastartovat růst svalů. Leucin aktivuje protein mTOR, který spouští syntézu svalových proteinů. Ovšem je potřeba říci, že leucin pracuje mnohem efektivněji, je-li užíván spolu s ostatními aminokyselinami.1
Jako isoleucin je označována aminokyselina, která se ukládá ve svalové tkáni. Tělo využívá isoleucin k syntéze nové svalové tkáně, udržení hladiny energie, k podpoře imunitních funkcí a produkci hemoglobinu.
A konečně valin tělo používá k podpoře hladiny energie, k regeneraci svalů a ke stimulaci svalového růstu. Valin se nejčastěji vyskytuje v potravinách, jako je maso, sója, ryby a mléčné výrobky. Suplementace BCAA může pomoci snížit svalovou únavu, takže můžete cvičit více. Taktéž může pomoci při hojení svalů a kloubů a zmírnění bolesti svalů po tréninku.
Co jsou EAA (Essential Amino Acid)?
Esenciální aminokyseliny a doplňky stravy tohoto druhu máme vlivem reklam spojeny pouze se sportovci. Avšak v obdobích stresu, při extrémní fyzické námaze, vytrvalostních aktivitách, nebo při onemocnění či zranění, se poptávka těla po aminokyselinách zvyšuje, což vyžaduje zvýšení množství konzumovaných aminokyselin. Ať už z potravy nebo doplňků. Bezpohyby jde o situace, které se týkají nás všech. EAA je kompletní balíček esenciálních aminokyselin. EAA tvoří všech devět esenciálních aminokyselin leucin, isoleucin, valin, lysin, methionin, threonin, histidin, tryptofan a fenylalanin. Důvod proč EAA fungují je prostý. Zjistilo se, že dohromady spolupracují aminokyseliny mnohem lépe a je výhodnější dát přednost EAA a tím i celému spektru esenciálních aminokyselin.
Jednoduše můžeme říct, že EAA tvoří všech 9 aminokyselin, zatímco BCAA pouze 3 "hlavní". Nicméně my už nyní víme, že k optimálnímu fungování je potřeba spolupráce všech zmíněných aminokyselin.
Pro koho jsou EAA vhodné?
- Fyzicky aktivní lidé (náročná práce).
- Aktivní sportovci.
- Lidé, kteří dávají přednost vytrvalostním sportům.
- Osoby, které konzumují málo bílkovin prostřednictvím stravy.
- Osoby, které se potýkají se zvýšeným akutním stresem.
- Starší osoby se špatně poskládaným jídelníčkem.
- Osoby se zhoršeným trávením.
- Osoby, které trápí zadržování vody v těle.
Hlavní rozdíly mezi BCAA a EAA:
- EAA mají celkem 9 aminokyselin ve srovnání se 3 aminokyselinami BCAA.
- EAA se mnohem lépe podílí na syntéze bílkovin.
- EAA obsahuje lysin, který podporuje syntézu protilátek, funkci imunitního systému a je nezbytný pro tvorbu kolagenu.
- BCAA neobsahují všechny důležité stavební kameny potřebné k budování svalové tkáně. Naopak. Ukázalo se, že po příjmu BCAA se snižuje syntéza svalových bílkovin.2
- Kromě toho EAA podporují dobrou náladu a lepší spánek, protože obsahují tryptofan. Aminokyselinu, kterou tělo používá k vytvoření neurotransmiteru serotoninu, který stojí za naši dobrou náladou a pocitům spokojenosti.
- Pro syntézu BCAA je potřeba dostatek vitamínů skupiny B a tak by se mohlo stát, že bez suplementace vitamínu B dojde k jeho výraznému poklesu.
- Další neméně důležitou nevýhodou je to, že BCAA snižují hladinu serotoninu. Serotonin podobně jako endorfiny ovlivňuje to, jak se cítíme. Díky jeho působení nepropadáme úzkostem ani depresi. Optimalizuje naši náladu, podílí se na dobrém spánku, snění a vizualizaci. Překvapivě ovlivňuje také mnoho fyziologických funkcí jako je hladina krevního tlaku, trávení a regulace tělesné teploty. Pokud máme dostatek serotoninu, máme dobrou náladu a jsme emocionálně vyrovnaní. Naopak nízká hladina serotoninu je spojena s duševními poruchami jako jsou úzkosti, deprese, smutek, ale také potížemi se spánkem, obsedantním chováním a je klíčový faktor u vzniku závislostí na alkoholu nebo drogách.3
- Vyšší hladina BCAA bývá přímo spojena s inzulínovou rezistencí a rozvojem diabetu.
- BCAA narušují spánkový cyklus.
- Užívání BCAA může vlivem inzulínové rezistence také přispívat k obezitě, což je podle studie pravděpodobně zapříčiněno nerovnováhou jednotlivých aminokyselin.4
Více efektivní je užívání EAA někdy také označována za L(EEA). L na začátku zkratky znamená leucin, o kterém již byla řeč. Leucin je aminokyselina, která se nejvíc zasazuje o budování svalové hmoty a regeneraci po tréninku.
- Zvyšuje syntézu bílkovin.
- Zvyšuje fyzický výkon během tréninku.
- Potlačuje odbourávání svalových bílkovin.
- Zvyšuje růst svalových buněk.
EAA tvoří kompletních devět esenciálních aminokyselin, které se podílejí na řadě tělesných procesů. Leucin, isoleucin, valin, lysin, methionin, threonin, histidin, tryptofan a fenylalanin dohromady tvoří EAA. A právě v jejich komplexním složení tkví jejich síla. Pokud se soustředíte na budování svalové hmoty, je lepší sáhnout po EAA, které tvoří komplexní směs všech aminokyselin.
BrainMax Amino Elektrolyt Komplex
BrainMax Amino Elektrolyt komplex je směs EAA - 9 esenciálních a 3 semiesenciální aminokyselin, získaných fermentační technologií. Pro nasládlou chuť komplexu byla použitá stévie a inulin. Komplex podporuje zvýšení proteosyntézy, protože obsahuje celé spektrum aminokyselin na rozdíl od BCAA. Nyní jej najdete již v 5 příchutích! Třešeň, meruňka a nově také cola, kiwi a citron!
Veronika Halusková
1. DUAN, Yehui, Fengna LI, Yinghui LI, et al. The role of leucine and its metabolites in protein and energy metabolism. 2016.
2. WOLFE, Robert R. Branched-chain amino acids and muscle protein synthesis in humans: myth or reality?. 2017.
3. BAMALAN, Omar A., Marlyn J. MOORE a Yasir Al KHALILI. Physiology, Serotonin. 2022.
4. LYNCH, Christopher J. a Sean H. ADAMS. Branched-chain amino acids in metabolic signalling and insulin resistance. 2015.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!