Artyčok: Zeleninový aristokrat s neobyčejnou chutí
.jpg)
Artyčok. U někoho vzbuzuje zvědavost, u jiných respekt. Někteří se ho obávají připravit, jiní ho považují za gurmánskou delikatesu. Tahle elegantní rostlina, s pevnou stavbou a složitě vrstveným květenstvím, už po staletí fascinuje kuchaře i gurmány. Nejde o běžnou zeleninu, ale o surovinu s hlubokou historií a významem, který přesahuje talíř.
Z historie
Artyčok pochází ze Středomoří, kde si ho oblíbili už starověcí Egypťané a Římané. Nešlo však o jídlo pro každého – byl považován za luxusní produkt, jehož konzumace byla vyhrazena těm nejvznešenějším. Díky své výjimečné chuti a neobvyklému vzhledu si brzy vydobyl své místo nejen v kuchyních, ale také v mytologii a umění. Ve starověkém Řecku byl spojován s bohyní Afroditou a věřilo se, že má afrodiziakální účinky. Později se artyčok rozšířil do Francie a Itálie, kde se stal symbolem aristokracie. V 16. století ho na francouzský dvůr přivezla Kateřina Medicejská, která si jeho chuť zamilovala a učinila z něj oblíbenou součást královských hostin. O několik století později si tuto výjimečnou rostlinu oblíbil i Ludvík XIV., který nechal artyčoky pěstovat ve svých rozsáhlých zahradách.
Jeho fascinující podoba se navíc stala inspirací pro mnohé umělce – například slavný malíř Caravaggio několikrát zachytil artyčok ve svých zátiších, čímž podtrhl jeho tehdejší symboliku bohatství a exkluzivity. I dnes zůstává artyčok nejen vyhledávanou kulinářskou specialitou, ale i rostlinou s bohatým kulturním a historickým odkazem.
Kvetoucí obr s exotickým půvabem
Botanicky patří artyčok (Cynara cardunculus var. scolymus) mezi hvězdnicovité rostliny, do stejné čeledi jako bodláky. Dosahuje výšky až dvou metrů a jeho modrofialové květy jsou nejen působivé na pohled, ale také obřím magnetem pro opylovače. To, co jíme, jsou vlastně nerozvité květové pupeny. Pokud bychom je nechali vykvést, rostlina by ztratila svou delikátní texturu a stala by se nepoživatelnou.
Jak artyčok v kuchyni využít naplno?
Artyčok je univerzální surovina s mnoha způsoby přípravy. Francouzi ho podávají s holandskou omáčkou, Italové ho pečou s parmazánem a olivovým olejem nebo ho přidávají na pizzu, kde se skvěle doplňuje s olivami, sušenými rajčaty či šunkou. Španělé ho často kombinují s mořskými plody, zatímco ve střední Evropě se uplatňuje v krémových polévkách. A v Americe jsou oblíbené grilované artyčoky s česnekovým dipem.
Vaří se vcelku, a jakmile jsou listy dostatečně měkké, můžete je oloupat a masitou část namáčet do různých omáček. Srdíčko, tedy střed květu, je vůbec nejjemnější a nejoblíbenější část.
Ne každý však ví, že artyčok lze konzumovat i syrový, například ten mladý a křehký, nakrájený na tenké plátky a pokapaný citronem s olivovým olejem. Vynikající je i v rizotu, těstovinách či jako součást lehkých zeleninových salátů.
Velmi oblíbené jsou také nakládané artyčoky – uchovávají se v oleji nebo slaném nálevu s bylinkami a česnekem, čímž získávají ještě intenzivnější chuť a jemnější konzistenci.
Neobvyklé způsoby využití
Kromě tradičního kulinářského zpracování se artyčok používá i v méně běžných oblastech. V některých zemích se listy artyčoku suší a připravují jako bylinný čaj s jemně nahořklou chutí. Artyčok se také využívá při výrobě likérů – v Itálii existuje hořký digestiv Cynar, který je založen právě na výtažcích z artyčoku.
Další zajímavostí je využití artyčokových vláken jako alternativy pro výrobu papíru. Některé ekologické iniciativy zkoumají možnosti jejich použití jako obnovitelného materiálu. V kosmetickém průmyslu se extrakt z artyčoku přidává do přírodních krémů a šamponů, zejména v luxusních značkách zaměřených na přirozenou péči.
Jak správně vybrat a skladovat?
Při výběru artyčoku dbejte na pevnost listů – měly by být těsně přiléhající, svěží a bez známek vadnutí. Barva by měla být jasná a zelená nebo s lehkým fialovým nádechem, v závislosti na odrůdě. Pokud při lehkém stisku uslyšíte jemné vrzání listů, je to známka čerstvosti.
Skladování artyčoků není složité, ale je potřeba dodržet několik zásad. Nejlepší je uchovávat je v lednici, ideálně ve vlhké utěrce, která pomůže udržet jejich čerstvost. Pokud je plánujete konzumovat později, můžete je krátce povařit a zamrazit.
Zdravotní přínosy, které stojí za povšimnutí
Artyčoky a doplňky stravy z nich vyráběné mají mnoho zajímavých vlastností. Podílejí se na normální činnosti jater a žlučníku, metabolismu lipidů, normální činnosti srdce a hladině cholesterolu v krvi.1 Pomáhají udržovat normální trávení,2 funkci střev,2 funkci jater,1 pročištění organismu, kontrolu tělesné hmotnosti. Přispívají k normální funkci močových cest a ledvin. Jsou antioxidantem, a přispívají tak k ochraně buněk před oxidačním stresem.1 Mají také pozitivní vliv na normální stav pokožky.3
Závěr: Odvaha vyzkoušet něco nového
Artyčok není zelenina, kterou byste si automaticky přidali do nákupního košíku. Vyžaduje trpělivost, trochu umu a otevřenou mysl. Ale jakmile mu dáte šanci, odmění vás nezaměnitelnou chutí a širokým spektrem kulinářských možností. Možná začnete opatrně, ochutnáte ho v restauraci nebo sáhnete po nakládané verzi. A kdo ví? Třeba si ho brzy oblíbíte natolik, že se stane stálicí vaší kuchyně. Tak co, troufnete si na něj příště i vy? Nebo už ho znáte a máte svůj oblíbený způsob, jak si ho vychutnat?
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!
1Salem, M., Affes, H., Ksouda, K., Dhouibi, R., Sahnoun, Z., Hammami, S., & Zeghal, K. (2015). Pharmacological Studies of Artichoke Leaf Extract and Their Health Benefits. Plant Foods for Human Nutrition, 70, 441-453.
2Ruiz-Aceituno, L., García-Sarrió, M., Alonso-Rodriguez, B., Ramos, L., & Sanz, M. (2016). Extraction of bioactive carbohydrates from artichoke (Cynara scolymus L.) external bracts using microwave assisted extraction and pressurized liquid extraction.. Food chemistry, 196, 1156-62 .
3Roveda, G., Cestone, E., De Gennaro, F., Poggi, A., Insolia, V., Zaccaria, V., & Nobile, V. (2024). Artichoke Leaf Extract Effectiveness on the Skin Aging Exposome: Efficacy and Safety Results of a Split-Face Study. Cosmetics.
Diskuze (0)
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.