Alternativy cukru - sirupy
S alternativami cukru se v posledních letech doslova roztrhnul pytel. A sirupy nejsou výjimkou. Zákazníci velmi často vyhledávají alternativní zdroje sladidel, které mohou konkurovat tradičnímu rafinovanému cukru a to jak do míry sladivosti, ale také konzistence. Sirupy zažívají boom, protože jejich využití je mnohdy lepší než u klasického cukru. Jsou vhodné ke slazení jak teplých, tak studených nápojů, ale své místo v kuchyni si také našly při pečení nebo k přípravě palačinek. Vzhledem k tomu, že pro mnoho lidí je omezení rafinovaného cukru těžké, je potřeba volit takové sladidla, které Vám budou vyhovovat především svou chutí. Důležité to je zejména kvůli toho, aby přechod nebyl nijak drastický a pro každého snadno udržitelný. Dnes si dva představíme několik sirupů a sice javorový, čekankový a kokosový.
Javorový sirup
Javorový sirup, nebo přesněji míza, se používá po mnoho staletí. Ve skutečnosti je to jedna z nejstarších forem sladidel, která existuje. Javorový sirup byl poprvé sbírán a používán domorodými obyvateli. Míza z různých druhů javorů se poprvé začala zpracovávat na sirup dlouho předtím, než evropští osadníci vůbec dorazili do Ameriky.
Zatímco v minulosti byl javorový sirup jen součást tradičních snídaní Američanů, nyní už má poměrně pevné místo i v Evropě. Má několik výhod. V první řadě je potřeba říct, že javorový sirup má poměrně působivý nutriční profil. Obsahuje řadu prospěšných živin a fytochemikálií. Některé z primárních antioxidantů objevených v javorovém sirupu zahrnují kyselinu benzoovou, kyselinu galovou, kyselinu skořicovou a různé flavanoly, jako je katechin, epikatechin, rutin a kvercetin.
A konečně rozdíl je ve výrobě javorového sirupu. Ten neprochází žádnými procesy rafinace, jako je tomu u klasického bílého cukru. Vyrábí se z mízy javoru. Strom, ze kterého se míza získává by měl mít alespoň 40 letokruhů, aby nedošlo k jeho poškození a "sklizeň" mízy by měla probíhat při teplotách pod bodem mrazu. Což je také důležité proto, aby strom nebyl poškozen. Javorový sirup lze vyrobit z více než 100 druhů javorů, nicméně existují 2 hlavní druhy javoru a tím je javor cukrový nebo javor tvrdý (Acer saccharum) jsou hlavními druhy javoru, které se používají. BrainMax Javorový sirup pochází z Kanady. Ze země, kterou můžeme směle označit jako velmoc ve výrobě i konzumaci javorového sirupu. Během zpracování sirupu nedošlo k poškození stromů a ke všemu se přistupovalo s velkou mírou zodpovědnosti vůči přírodě. Náš BrainMax javorový sirup je označován jako typ A, což je označení, které nese vlastnosti jako je výraznější aroma a sladší chuť, než-li je tomu u typu B.
Čekankový sirup
Čekankový sirup je opravdový zlatý poklad mezi přírodními sladidly. Jeho výhod je tolik, že může obsadit první příčku v přírodních sirupech. Sirup se vyrábí z rostliny, která se jmenuje Čekanka obecná. Možná si čekanku nevybavíte podle jména, ale určitě ji každý z nás záhlédl na loukách nebo polích. Má krásný bledě modrý květ, ale nás dnes bude zajímat především hlíza čekanky, ze které se vyrábí sirup.
Čekankový sirup je perfektní sladidlo zvlášť pro diabetiky, protože má nízký glykemický index a bylo prokázáno, že udržuje nízkou hladinu krevního cukru. A co je podstatné - čekankový sirup se pyšní mimořádným obsahem vlákniny (inulin), která je prospěšná celému našemu trávicímu systému. Uznejte, že čekankový sirup nemohl v naší nabídce chybět. Na e-shopu jej najdete pod názvem BrainMax Pure Chicory syrup, čekankový sirup a použít jej můžete jak do studených tak teplých pokrmů, nebo tam, kde byste použili med.
BrainMax Pure Kokosový sirup tmavý se získává z nektaru květů kokosové palmy v BIO kvalitě. Vyniká velmi výraznou chutí, která by se dala přirovnat chutí melasy. Při vaření pokrmům dodá exotickou příchuť. Sirup má hustší konzistenci než jeho světlý protějšek a je vhodný do teplé i studené kuchyně, ke slazení nápojů (káva i čaj), dresinků, zálivek, smoothies, zmrzlin, dortů či marinování masa. Naproti světlému kokosovému sirupu je méně filtrovaný.
BrainMax Pure Kokosový sirup světlý má sladší chuť s karamelovým nádechem a řidší konzistenci než jeho tmavý protějšek.
O sirupech se nicméně stále vedou debaty a to zejména kvůli účinkům na zdraví oproti klasickému cukru. Avšak jejich přínosy oproti cukru jsou v mnoha ohledech více než jisté. Je samozřejmé, že pořád se jedná o sladidla a tak bychom k tomu měli také přistupovat a nepřehánět to s nimi. Tím, že jsou sirupy rostlinného původy, jsou tak vhodné i pro vegany. Všechny sirupy, které nabízíme najdete na e-shopu v kategorii BrainMax Pure a co je podstatné, všechny sirupy jsou v certifikované BIO kvalitě. To zaručuje, že výrobky pochází z ekologického zemědělství, kde nebyly použity žádné pesticidy ani jiné chemické látky.
Veronika Halusková
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!
Diskuze (0)
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.