To, co dělá jaro a léto tak krásným, je doslova utrpení pro ty, kteří trpí sezonní alergií. Čerstvě posečená tráva, kvetoucí stromy a květiny, uvolňují pyl, který ročně způsobuje sezonní alergie u cca 40-60 miliónů lidí.[1] Alergie (alergická rýma) se vyskytuje hlavně na jaře a je běžně známá jako senná rýma. K těmto alergiím dochází nejen na jaře, ale také po celé léto a na podzim. Alergie jsou známkou narušeného imunitního systému. V tomto článku se budeme zabývat přirozenými strategiemi na podporu vaší imunitní odpovědi.
Jak zmírnit příznaky alergie? Neúčinnější látky v boji proti alergii - přírodní antihistaminika
Přírodní antihistaminika jsou látky nacházející se v rostlinách, které mohou pomoci zmírnit alergické reakce podobně jako syntetická antihistaminika. Fungují tím, že blokují histaminové receptory nebo snižují uvolňování histaminu z žírných buněk, což je klíčový faktor při alergických reakcích. Tímto způsobem pomáhají snížit příznaky jako svědění, kýchání, rýmu a otoky. Přírodní antihistaminika také často obsahují protizánětlivé a antioxidační látky, které mohou dále podporovat zdraví imunitního systému. Použití přírodních antihistaminik může být vhodnou alternativou pro ty, kteří preferují přírodní léčbu nebo mají citlivost na syntetické léky.
Co je senná rýma a jak vzniká alergie?
Alergie je reakce našeho imunitního systému. Jednou z úloh imunitního systému (IS) je zničení škodlivých látek v těle. Když se člověk poprvé setká s alergenem, obvykle se u něj žádná reakce neobjeví. Imunitnímu systému trvá nějaký čas, než si na alergen vytvoří citlivost. V momentě, kdy se IS naučí bezpečně poznávat alergen, začne při kontaktu s ním automaticky vytvářet protilátky ze skupiny imunoglobulinu E (IgE) a v tomto momentě vzniká alergie. Když imunitní systém reaguje na látky, které jsou běžně neškodné, mluvíme o alergické reakci. Samotná léčba alergií se soustředí pouze na zmírnění, nebo zastavení projevů alergie, ne však řešení jejich příčin.
Imunitní systém je zodpovědný za ochranu těla před škodlivými látkami, ale v případě alergií dochází k nadměrné nebo nepřiměřené reakci na látky, které by jinak nezpůsobily problémy. Alergenem může být něco neškodného, jako je pyl nebo prach. K alergické reakci dojde, když se alergen vstupující do našeho organismu naváže na protilátku vytvořenou naším imunitním systémem - imunoglobulin E (IgE). V tomto momentě jsou uvolněny specifické chemické sloučeniny, které vyvolávají samotné příznaky alergických reakcí. Jednou z těchto sloučenin je histamin. Ten způsobuje napnutí svalů v dýchacích cestách a stěnách krevních cév. Také způsobuje zvýšení produkce nosního hlenu za účelem odstranění alergenu z dýchacích cest.
Co se stane, když se alergen dostane do těla?
Imunitní systém je zodpovědný za ochranu těla před škodlivými látkami, ale v případě alergií dochází k nadměrné nebo nepřiměřené reakci na látky, které by jinak nezpůsobily problémy. Alergenem může být něco neškodného, jako je pyl nebo prach. K alergické reakci dojde, když se alergen vstupující do našeho organismu naváže na protilátku vytvořenou naším imunitním systémem - imumoglobulin E (IgE). V tomto momentě jsou uvolněny specifické chemické sloučeniny, které vyvolávají samotné příznaky alergických reakcí. Jednou z těchto sloučenin je histamin. Ten způsobuje napnutí svalů v dýchacích cestách a stěnách krevních cév. Také způsobuje zvýšení produkce nosního hlenu za účelem odstranění alergenu z dýchacích cest.
Senná rýma je právě výše zmíněnou reakcí našeho imunitního systému na alergen, který se dostal do organismu. V tomto případě pyl, který nám vletěl do nosu nebo oka, což vyvolá alergickou reakci. Imunitní systém reaguje na alergen uvolněním histaminu a dalších chemikálií do krevního oběhu. Nejběžnějším alergenem jsou pyly z rostlin, stromů, trav nebo různých druhů plevele.
Pyl rostlin opylovaných hmyzem (entomofilní pyl) je příliš "těžký" na to, aby poletoval vzduchem a je tak méně pravděpodobné, že vyvolá alergickou reakci. Naproti tomu anemofilní pyl vyvolává alergické reakce, protože jeho částice jsou malé a lehké. Díky tomu poletuje vzduchem a může se do plic dostat nosem či ústy. V momentě, kdy se pyl vstoupí do organismu, imunitní systém spustí obrannou alergickou reakci, protože pyl vyhodnotí jako nebezpečí pro celý organismus a začne uvolňovat histamin, čímž se spustí plejáda alergických příznaků.
Nejvíce pylů na jaře produkují stromy, během léta se vzduchem šíří pyly trávy a na podzim je to pyl z plevele. Úrovně pylu bývají nejvyšší od časného rána do dopoledne, od 5:00 do 10:00. Na každého jedince může alergicky působit pyl jiných rostlin a stromů. Proto je důležité věnovat pozornost tomu, co přesně způsobuje příznaky alergie.
Neléčené příznaky sezonní alergie mohou kromě značného znepříjemnění života urychlit nástup astmatických záchvatů. Přibližně 80% osob s astmatem trpí také sezónními alergiemi. A platí to i naopak. Stejný pyl a alergeny, které vyvolávají příznaky sezonní alergie, mohou způsobit astmatické záchvaty, které se projevují sípáním, dušností, tlaku na hrudi a potížemi s dýcháním. Lidé se sníženou imunitou, CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc) a jinými potížemi dýchacích cest musí zvládat příznaky sezonní alergie, aby zabránili dalším komplikacím. Mohou pomoci změny ve stravě, zařazení správných přírodních doplňků, éterických olejů a celková změna životního stylu.
Běžné příznaky alergie
Příznaky alergie způsobují, že se prostě necítíme v kondici. Závažnost příznaků alergické rýmy se sice v jednotlivých ročních období mohou lišit, určitě je pravdou, že i tak mají tyto příznaky vliv na náš každodenní život. Za posledních 30 let se razantně zvýšil počet jedinců trpících alergiemi na pyl, plísně a některé druhy potravin. Alergie jsou poruchami imunitního systému, kdy organismus nepřiměřeně reaguje na neškodné látky a ihned vytváří protilátky, které začínají útočit. A právě to je příčinou alergických příznaků.
Mnoho příznaků senné rýmy je podobných jako u běžného nachlazení nebo infekce dutin. Zatímco ale nachlazení je záležitost maximálně pár dnů, příznaky sezónní alergie nezmizí, dokud rostlina způsobující alergie nepřestane produkovat pyl. Pokud je alergenem pyl, plíseň nebo jiná látka ve vzduchu, příznaky se obvykle projevují v plicích, nosu a očích. Naopak potravinové alergie většinou postihují ústa, žaludek, nebo mohou způsobit kožní vyrážky.
Mezi běžné příznaky alergie patří:
- Rýma
- Kýchání
- Nadměrná tvorba hlenu
- Snížená koncentrace a rozhodování
- Astma
- Nízký krevní tlak
- Kopřivka
- Ekzém
- Podrážděnost
- Vyčerpanost a poruchy spánku
- Svědění a slzení očí
- Bolesti hlavy
- Dušnost
Přímo alergii zabránit nelze, ale můžete zmírnit její příznaky. Kromě toho, že se pokusíme omezit kontakt s alergenem (u osob se sezonní alergií je to velmi obtížné) můžeme potlačení příznaků podpořit změnou jídelníčku, kdy přestaneme jíst jídla bohatá na histamin, začneme užívat vhodné doplňky stravy, změníme styl života.
Příčiny alergií?
Hlavní příčinou alergie je přehnaná citlivost imunitního systému na bezpečné částice jako třeba právě pyl. Přecitlivělost imunitního systému může být způsobena nadměrným stresem, znečištěním životního prostředí, nadměrnou expozicí toxinů v předmětech denní spotřeby (kosmetika, drogerie), narušením mikrobiomu neboli střevní mikroflóry, užíváním léků, antibiotik a alkoholu, konzumace prozánětIivých potravin.
Alergie a astma
Když je člověk alergický na pyl, jeho imunitní systém reaguje přehnaně na pylová zrna, která vnímá jako škodlivé látky, což vede k uvolňování histaminu a dalších zánětlivých mediátorů z žírných buněk. Uvolněné zánětlivé mediátory způsobují zánět a otok v dýchacích cestách, což vede k jejich zúžení, charakteristickému pro astma. V důsledku zánětu a zúžení dýchacích cest dochází k astmatickým příznakům, jako je dušnost, sípání, kašel a tlak na hrudi, které se mohou zhoršit během pylové sezóny. U lidí s chronickým astmatem může opakovaná expozice pylu vést k trvalému zánětu dýchacích cest a zvýšené reaktivitě dýchacích cest, což znamená, že jejich dýchací cesty mohou reagovat zúžením na menší množství pylu nebo jiné alergeny.
1.) Kvercetin
Stres hraje velkou roli v imunitním systému a mnoho stresu může vést k intenzivnějším příznakům alergie. Podle Britského institutu pro alergie a enviromentální terapii, stres projevy alergie zhoršuje a jakmile se dopady stresu zmírní, zmírní se i projevy alergie. Proto je vhodné naučit se pracovat se stresem. Velmi dobrou zbraní na stres je pohyb, Wim hof dýchání a studená sprcha a také zařazování adaptogenů (ženšen, maca, ashwgandha) které zmírňují reakci na stres. Nebo vyzkoušejte komplex adaptogenů proti adrenálnímu vyčerpání BrainMax Adaptogenic.
Udržujte zdravá střeva pomocí probiotik a glutaminu
Zdraví střev a pylová alergie jsou úzce propojeny, jelikož zdravé střevo hraje klíčovou roli v regulaci imunitního systému. Střevní mikrobiom, který tvoří biliony prospěšných bakterií, ovlivňuje, jak naše tělo reaguje na alergeny. Probiotika, která podporují růst těchto prospěšných bakterií, mohou pomoci zmírnit alergické reakce tím, že posilují imunitní odpověď a snižují zánět.
Pomoci nám v tomto mohou probiotika a glutamin. Aminokyselina, která je nezbytná pro zdraví střevních buněk, pomáhá udržovat integritu střevní bariéry, což může zabránit pronikání alergenů do krevního oběhu a snížit jejich schopnost vyvolávat imunitní reakce. Studie naznačují, že pravidelné užívání probiotik a glutaminu může vést ke zlepšení příznaků pylové alergie, čímž se střeva stávají klíčovým hráčem v boji proti sezónním alergiím. Tím, že se postaráme o zdraví našich střev, můžeme lépe kontrolovat alergické reakce a celkově zlepšit naši imunitní odpověď.14
Syndrom propustného střeva v angličtině Leaky gut , je onemocnění a jak už jeho název napovídá, nastává, když toxiny a škodlivé látky „prosakují“ střevními stěnami do krevního řečiště. Ve zdravém střevě při trávení se nejprve potrava rozkládá a poté živiny prochází stěnami do krevního řečiště. Pokud dojde ke změně propustnosti střevní výstelky, umožní to i průchod toxinům, bakteriím a alergenům. Tím může výrazně přispět k pylovým alergiím. Když je střevní bariéra narušena, škodlivé látky, včetně pylových alergenů, mohou snadněji pronikat do krevního oběhu a vyvolávat imunitní reakce. Tento stav může zvýšit zánět v těle a zhoršit alergické symptomy, jako jsou kýchání, svědění a rýma. Posílení střevní bariéry pomocí probiotik a glutaminu může pomoci zmírnit tyto příznaky tím, že obnoví integritu střev a sníží pronikání alergenů.
Vyhněte se potravinám bohatým na histamin
- Alkohol
- Kofein
- Mléčné výrobky
- Čokoláda
- Arašídy
- Cukr
- Umělá sladidla
- Průmyslově zpracované potraviny
- Melouny
- Banány
- Okurky
- Slunečnicová semínka
- Měkkýši
- Echinacea
- Heřmánek
- Pšenice
- Sója
Je třeba se vyvarovat všech potravin, které jsou bohaté na histamin. Potraviny, které běžně zhoršují příznaky senné rýmy obsahují alkohol, kofein, mléko, čokoládu, arašídy, cukr, pšenici, citrusy. Dále běžně používané konzervační látky včetně hydrogensiřičitanu sodného, hydrogensiřičitanu draselného, siřičitanu sodného a umělých sladidel. Ty mohou přispět k dalším příznakům senné rýmy. Doporučuji vyhnout se sušenému ovoci, džusům, krevetám a jakkoli vysoce zpracovaným potravinám. Mnoha lidem navíc pomůže, pokud se vyhnou potravinám, které způsobují produkci hlenu. Mezi takové patří například mléčné výrobky. Běžné mléčné výrobky, lepek, cukr, kofeinové nápoje a jakékoli potraviny, na které jste citliví, mohou zhoršit příznaky alergie.
Které potraviny zařadit při alergii?
Naopak existují potraviny, které nám mohou pomoci zmírnit příznaky alergie. Mezi takové potraviny patří med, kořeněná jídla, vývar, ananas, jablečný ocet, čerstvá zelenina, ryby. Mezi těmito potravinami určitě dominuje med a to z dobrého důvodu. V randomizované kontrolované studii publikované v International Archives of Allergy and Immunology, měli pacienti, kteří konzumovali med, významně lepší výsledky, než pacienti užívající konvenční léky na alergii. [2] Med působí na zmírnění příznaků tím, že obsahuje pyl, který alergii způsobuje. Několik polévkových lžic denně může pomoci od většiny příznaků senné rýmy.
Pokud Vás v průběhu alergie trápí zahlenění, je vhodné zařadit potraviny jako je česnek, cibule, zázvor, skořice nebo kajenský pepř. Tyto potraviny pomáhají vykašIávání hlenu. Mezi vhodné potraviny patří také ananas. Kromě vitamínu C a B obsahuje také již zmíněný bromelain, který pomáhá snížit alergickou reakci. V tomto období byste měli zařadit i čerstvou zeleninu a to hlavně mangold, který má vysoký obsah kvercetinu, dále zelí, mrkev, řepu nebo batáty. Z bílkovin je vhodné zařadit ryby jako je losos, dále drůbeží maso (nejlépe z volného chovu), hovězí nebo jehněčí maso.
Pár rad, které vám pomůžou cítit se lépe
- Esenciální oleje - esenciální oleje nakapané do difuzérů mohou pomoci zmírnit alergické příznaky tím, že uvolňují látky s protizánětlivými a antihistaminickými účinky, čímž čistí dýchací cesty a snižují zánět.
- Akupunktura - ve studii zveřejněné v časopise American Journal of Chinese Medicine akupunktura snižuje příznaky spojené se sezónní alergií u 26 osob a to bez vedlejších účinků 5
- Dostatečná hydratace - každý den vypijte 6-8 sklenic vody. Pokud nastane dehydratace, zvyšuje se taky zahlenění.
- Vyhněte se pylům - ve dnech s vysokým množstvím pylu zůstaňte raději doma. Ale pokud ven musíte vemte si brýle nebo vyražte ven po dešti.
- Sprcha před spaním - pyly se mohou udržovat jak na pokožce, tak i ve vlasech a přes noc se tím alergie může zhoršit, proto je dobré dbát na sprchu před spaním.
- Častěji perte oblečení a ložní prádlo
- Zbavte se koberců - koberec v sobě udržuje nejen prach, ale i pyly, které lze jen těžko vysát. Pokud máte výrazné příznaky sezónní alergie, mohlo by prospět nahradit koberce za plovoucí podlahy.
- Pravidelný úklid - pyl a prach se usazuje téměř všude, proto je pravidelný úklid nezbytný a to zejména v ložnici.
- Dveře a okna nechte raději zavřené - pokud je ve vzduchu větší množství pylu, nechte dveře i okna zavřená, aby jste tak omezili vystavení pylu. A pořiďte si domů čističku vzduchu.
Závěr
Alergická onemocnění, včetně senné rýmy a alergií na potraviny se v posledních deseti letech dramaticky zvýšila. Podávané léky pouze zmírňují příznaky. Do začátku je dobré odstranit z jídelníčku potraviny, na které jste citliví a budete jíst protizánětlivé potraviny, které posilují imunitní systém. Naučte se pracovat se stresem pomocí dýchacích cvičení od Wim Hofa, pokud to nestačí přidejte adaptogeny. Soustřeďte se na posílení střevního mikrobiomu, neboť tam se nachází klíč k našemu imunitnímu systému.
Sama jsem vyléčený alergik / astmatik, takže vím, že alergie je řešitelná, ale musíte přinést nějaké oběti. Nespoléhat se na pilulky a doktory, ale pracovat na své životosprávě, fyzické i psychické odolnosti a smířit se s tím, že některé potraviny pro vás zkrátka nejsou. Budete na sobě muset začít pracovat, překopat svojí životosprávu, ale výsledek bude stát za to. Představte si, že 2 měsíce v roce nebudete neustále kýchat, mít oteklé a svědivé oči, budete moci chodit ven procházky bez toho aniž byste spotřebovali dva balíky kapesníků. Nestojí to za to? Držím vám palce!
Veronika Halusková
1. Mlček, J., Juríková, T., Škrovánková, S., & Sochor, J. (2016). Quercetin and Its Anti-Allergic Immune Response. Molecules, 21.
2. Ding, Y., Che, D., Li, C., Cao, J., Wang, J., Ma, P., Zhao, T., An, H., & Zhang, T. (2019). Quercetin inhibits Mrgprx2‐induced pseudo‐allergic reaction via PLC&ggr;‐IP3R related Ca2+ fluctuations. International Immunopharmacology, 66, 185–197.
3.Schapowal, A. (2002). Randomised controlled trial of butterbur and cetirizine for treating seasonal allergic rhinitis. BMJ : British Medical Journal, 324, 144.
4. Yamada, S., Shirai, M., Inaba, Y., & Takara, T. (2022). Effects of repeated oral intake of a quercetin-containing supplement on allergic reaction: a randomized, placebo-controlled, double-blind parallel-group study.. European review for medical and pharmacological sciences, 26 12, 4331-4345 .
5. Roschek, B., Fink, R., McMichael, M., & Alberte, R. (2009). Nettle extract (Urtica dioica) affects key receptors and enzymes associated with allergic rhinitis. Phytotherapy Research, 23.
6. Bakhshaee, M., pour, A., Esmaeili, M., Azad, F., Talesh, G., Salehi, M., & Mohajer, M. (2017). Efficacy of Supportive Therapy of Allergic Rhinitis by Stinging Nettle (Urtica dioica) root extract: a Randomized, Double-Blind, Placebo- Controlled, Clinical Trial. Iranian Journal of Pharmaceutical Research : IJPR, 16, 112 - 118.
7.Jafarinia, M., Hosseini, M., Kasiri, N., Fazel, N., Fathi, F., Hakemi, M., & Eskandari, N. (2020). Quercetin with the potential effect on allergic diseases. Allergy, Asthma, and Clinical Immunology : Official Journal of the Canadian Society of Allergy and Clinical Immunology, 16.
8. Wilson, D., Evans, M., Guthrie, N., Sharma, P., Baisley, J., Schonlau, F., & Burki, C. (2010). A randomized, double‐blind, placebo‐controlled exploratory study to evaluate the potential of pycnogenol® for improving allergic rhinitis symptoms. Phytotherapy Research, 24.
9. Shin, I., Shin, N., Jeon, C., Hong, J., Kwon, O., Kim, J., Oh, S., Hahn, K., & Ahn, K. (2013). Inhibitory effects of Pycnogenol® (French maritime pine bark extract) on airway inflammation in ovalbumin-induced allergic asthma.. Food and chemical toxicology : an international journal published for the British Industrial Biological Research Association, 62, 681-6 .
10. Günel, C., Demirci, B., Eryılmaz, A., Yılmaz, M., Meteoğlu, İ., Ömürlü, I., & Başal, Y. (2016). Inhibitory Effect of Pycnogenol® on Airway Inflammation in Ovalbumin-Induced Allergic Rhinitis.. Balkan medical journal, 33 6, 620-626 .
11. Yao, L., Fan, Z., Han, S., Sun, N., & Che, H. (2020). Apigenin Attenuates the Allergic Reactions by Competitively Binding to ER With Estradiol. Frontiers in Pharmacology, 11.
12. Chen, B., Wu, P., Chen, K., Fu, T., Wang, H., & Chen, C. (2009). Antiallergic potential on RBL-2H3 cells of some phenolic constituents of Zingiber officinale (ginger).. Journal of natural products, 72 5, 950-3 .
13. The Efficacy and Adverse Effects of Ginger Extract for Treatment of Allergic Rhinitis Patients. Journal of the Medical Association of Thailand.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!