Pokud se každé jaro obáváte nepříjemné alergie nebo s nějakou celoročně bojujete, možná vás potěším. Existuje totiž několik přírodních pomocníků, které jsou v boji s alergií dost úspěšní a pomohou mírnit její symptomy. V předchozích článcích již o některých byla řeč, nicméně zde se podíváme na to, jako konkrétně tyto produkty použít.
Imunitní systém a alergie? Jak alergie vzniká?
Nejčastěji alergie postihují děti. Ty ještě nemají úplně vyvinutý imunitní systém a tak jsou ke vzniku alergie náchylnější. Nicméně je potřeba říct, že alergie může překvapit a i u starších osob není výskyt alergií ojedinělý. Alergie je v podstatě přecitlivělost těla na konkrétní látku. Jde o to, že imunitní systém mylně vyhodnotí látku (například pyl) za škodlivou a zahájí proti této látce neadekvátní útok. To má na starost histamin. Histamin je tělu nepostradatelná látka, která má na starost hned několik pochodů v těle. Jednak funguje jako neurotransmiter, dále napomáhá trávení pomocí produkce žaludečních kyselin, podílí se na hojení ran, na cirkadiánním rytmu, termoregulaci těla a na funkcích nervového systému. Histamin se uvolní vždy, když imunitní systém zaregistruje potenciální "nepřátelskou látku" a následně spustí nepříjemné příznaky, které alergii provází.
Uvádí se, že v naší populaci je až 60% potencionálních alergiků. Jestli právě u vás dojde k rozvoji alergie závisí také na zevním prostředí a imunitním systému jako takovém.
Mezi nejčastější alergie, které nás mohou překvapit patří alergie na pyl, srst zvířat, prach, plísně, ale také potravinové alergie. Mezi ty nejzávažnější patří alergie na měkkýše, ořechy nebo ryby. Takzvaná senná rýma, je alergie na pyl rostlin. Víme, že některé květy rostlin a stromů mají pylu tolik, že je viditelný okem. K alergiím jsme náchylnější ve chvíli, kdy máme oslabený imunitní systém, jsme po nemoci, prožíváme velký fyzický nebo emociální stres, popřípadě máme nedostatek spánku.
Různé typy alergií mají také celou řadu příznaků. Příznaky jako je slzení očí, rýma, kopřivka, ekzém nebo kýchání je zejména projevem alergie na pyly nebo prach či roztoče. Potravinové alergie se pak projevují intenzivními bolestmi břicha, oteklým jazykem, zarudnutím v oblasti úst.
Mezi nejčastější příznaky alergie patří:
- Ucpaný nos/rýma.
- Nadměrná tvorba hlenu.
- Kýchání.
- Rýma.
- Svědivé, slzící oči.
- Škrábání v krku.
- Lechtání/podráždění v uších.
- Špatná koncentrace a soustředění.
- Vyčerpání a poruchy spánku.
- Náladovost.
- Podrážděnost.
- Nízký krevní tlak.
- Astma.
- Kopřivka.
- Ekzém.
6 přírodních řešení jak vyzrát na alergii
Konvenční léčba alergií zahrnuje především zmírnění symptomů antihistaminiky. Ovšem to neznamená, že se tělo nepotýká s alergií. Jen se minimalizují projevy alergie. Samozřejmě jsou důležitá režimová opatření, protože ty nejsilnější alergeny jsou všude okolo nás. Zvlášť pyl nebo prach, jejichž koncentrace je nejvyšší na jaře a v létě. Po příchodu z venku je nutné se osprchovat a převléct do čistých věcí. Tyto alergeny poletují vzduchem a tkaniny jsou ideální materiál, na kterém se drží.
1.) Kvercetin a bromelain
Kvercetin je antioxidant, kterým se pyšní některé druhy ovoce a zeleniny. Jde o zcela výjimečný flavonoid, který má schopnost posílit kardiovaskulární zdraví, má silné protizánětlivé vlastnosti a kromě toho má také schopnost snížit příznaky alergie.1 Je považován za přírodní antihistaminikum a je účinný při snižování příznaků sezonních a potravinových alergií, astmatu a kožních potíží. Dokáže usměrnit žírné buňky, které produkují histamin. Kvercetin se sám o sobě nevstřebává příliš dobře, proto je důležité jej užívat spolu bromelainem a vitamínem C. Bromelain je trávicí enzym získaný z ananasu. Jde o sloučeninu, která má silné protizánětlivé vlastnosti a používá se také jako doplněk pro rekonvalescenci po operaci. Díky bromelainu se zvyšuje množství kvercetinu, které naše tělo vstřebá. Proto tyto dvě látky můžete v produktech často vidět spolu.
TIP: Pro každého, kdo má intenzivní alergii, doporučuji užívat kvercetin, bromelain a vitamín C současně alespoň 2 měsíce před očekávaným začátkem alergie.
2.) Probiotika
Napadlo vás, že probiotika mohou souviset se zmírněním alergií? Je to skutečně tak. Až 70% naší imunity se ukrývá ve střevech. Lépe řečeno to, v jaké kondici je náš střevní mikrobiom zdaleka neovlivňuje jen naše trávení, ale také celkovou obranyschopnost organismu. Probiotika jsou soubor živých bakterií, které nám pomáhají a jejich úkolem je udržovat mikrobiální rovnováhu. Pokud mezi bakteriemi panuje rovnováha, nepodléháme tak často onemocněním, nemáme potíže s trávením a můžeme zmírnit výskyt nejrůznějších alergií. Mezi probiotika neřadíme jen doplňky stravy, ale také fermentované výrobky jako je kimchi, kombucha, kefír nebo jogurty. Dokonce se prokázal vliv užívaní probiotik v raném dětství a následně menší riziko rozvoje alergie.2
TIP: Vyzkoušet můžete také jablečný ocet. Stačí jednu lžičku rozmíchat s vodou a trochou citronové šťávy a každé ráno na lačno vypít.
3.) Med a včelí produkty
Med je sice sám o sobě alergenem, ale pokud netrpíte alergií právě na med a včelí produkty, je to vynikající pomocník při pylové alergii. Ideální je volit takové včelí produkty, které pocházejí z vašeho okolí. Včely žijící ve vaší oblasti přecházejí od květu ke květu a sbírají pyl, který je zároveň pro tělo alergenem. Konzumace regionálního medu pomůže vybudovat imunitu vůči tomuto pylu. Účinky medu na snížení symptomů alergie potvrdila i studie z roku 2010, která uvedla, že pacienti užívající med měli o 60% nižší projevy symptomů.3 Jak vybrat ten správný med a na co si dát při výběru pozor jsme vysvětlili v tomto článku.
TIP: Zvlášť u dětí je potřeba dbát na opatrnost. Pokud si nejste jisti, zda máte na med alergii či nikoliv, zkuste si medem pomazat kousek kůže na předloktí. Pokud kůže ihned zčervená, minimálně byste měli být opatrní.
4.) Kopřiva dvoudomá
Kopřiva je bylina, která má několik výhod. Podporuje játra v detoxikaci, ledviny a celý močový systém. Pro alergiky je dobrou zprávou, že kopřiva je jednou z několika bylin, která reguluje histamin. Doporučuje se kopřivu užívat, podobně jako kvercetin, dva měsíce před začátkem sezóny a to 300 - 500 mg.
TIP: Kopřivu můžete využít jako doplněk stravy v kapslích, tak stejně ve formě bylinného čaje. Pár šálků denně prospěje nejen mírnějším projevům alergie, ale poděkují vám i játra a ledviny.
5.) Eukalyptový olej
Některé druhy esenciálních olejů mají schopnost snížit i příznaky alergie. Mezi nejznámější patří mátový olej, bazalkový olej nebo eukalyptový olej. Účinek eukylptového oleje sahá ještě dál, protože byl prokázán jeho pozitivní vliv na léčbu infekce dýchacích cest ve studii z roku 2011. Pacienti, kteří byli léčeni eukalyptovým olejem, měli výrazné zlepšení symptomů ve srovnání s lidmi užívajících placebo.4
TIP: Pár kapek esenciálního oleje můžete dát do difuzéru nebo nakapat na kapesník a přiložit k nosu. Jen je potřeba dávat pozor. Esenciální oleje jsou vysoce koncentrované a pokud by jej chtěli přikládat na pokožku, je potřeba je zředit jiným olejem, například arganovým, meruňkovým nebo kokosovým.
Tipy na závěr
- Pro začátek, pomocí pylového kalendáře, zkuste vypozorovat na co konkrétně máte alergii.
- Zapisujte si dny i hodiny, kdy je alergie nejsilnější.
- Pokud máte sklony k alergiím vyhýbejte se parfémům.
- Vyřaďte konvenční kosmetiku a nahraďte ji přírodní kosmetikou s jednoduchým složením.
- Vyměňte koberce za podlahy.
- Sprchujte se těsně před spaním.
- Pravidelně vysávejte.
- Venku noste sluneční brýle, abyste zamezili přímému kontaktu očí s těmito alergeny.
- Nepoužívejte vonné svíčky nebo chemické osvěžovače vzduchu. Mnohem větší službu udělají éterické BIO oleje v difuzéru.
- Projevy alergie jsou nejsilnější mezi 18-19 hod. Zkuste se v tomto čase vyhýbat pobytu venku.
- Ideální čas, kdy vyrazit ven je po dešti, kdy je vzduch čistý a bez alergenů.
Veronika Halusková
1. MLCEK, Jiri, Tunde JURIKOVA, Sona SKROVANKOVA a Jiri SOCHOR. Quercetin and Its Anti-Allergic Immune Response. 2016.
2. ELAZAB, Nancy, Angelico MENDY, Janvier GASANA, Edgar R VIEIRA, Annabelle QUIZON a Erick FORNO. Probiotic administration in early life, atopy, and asthma: a meta-analysis of clinical trials. 2013.
3. SAARINEN, K, J JANTUNEN a T HAAHTELA. Birch pollen honey for birch pollen allergy--a randomized controlled pilot study. 2010.
4. ARYE, Eran Ben, Nativ DUDAI, Anat EINI, Moshe TOREM, Elad SCHIFF a Yoseph RAKOVER. Treatment of Upper Respiratory Tract Infections in Primary Care: A Randomized Study Using Aromatic Herbs. 2010.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!