Akné - příčiny, příznaky a tipy jak jej zvládnout

Akné už dávno není pouze problémem teenagerů. Tyká se dnes velké části populace v produktivním věku a jedná se o nejčastější kožní onemocnění. Problémem často bývá fakt, že se mnohdy snažíme akné řešit ošetřením pokožky v místech, kde vzniká. Přitom daleko efektivnější strategií je zaměřit se na to, co akné způsobilo. Z největší části je akné problémem hormonální nerovnováhy. Avšak k tvorbě akné mohou přispívat i další aspekty jako jsou alergie, nevyvážený střevní mikrobiom, nadměrná konzumace cukru, intolerance na některé potraviny nebo stres. V dnešním článku se společně podíváme na to, co může být spouštěčem akné a prozradíme si tipy jak s akné zatočit jednou provždy. 

Co je akné a kdy vzniká?

Akné (acne vulgaris) je kožní onemocnění, ke kterému dochází vlivem zanícení mazových žláz v pokožce. Tehdy dochází k množení bakterií a pokožka nemůže optimálně dýchat. Akné se může projevit jako soubor drobných černých teček (komedony), nebo v případě zá**tu zarudlými pupínky, které jsou citlivé na dotek. Ty pak mohou dost potrápit, protože zpravidla bývají i dosti bolestivé. Největší riziko vzniku akné je v pubertě, protože tělo prochází spoustou hormonálních změn. Tyto změny vyvolávají větší produkci mazu, což následně vede k výrazné tvorbě akné. Akné se tvoří nejčastěji na čele, nosu, bradě, ale neobvyklá nejsou ani ramena či záda. 

nejcastejsti_spoustece_akne_(blog)_infografika_brainmarket_cz

Příčiny vzniku akné

1.) Hormonální nerovnováha

V naší pokožce se pravidelně vytváří kožní maz. Jeho hlavní funkcí je obrana před vnějšími vlivy jako jsou toxiny, které by mohly narušit ochrannou vrstvu pokožky a tím se dostat do těla. Vlivem hormonální nerovnováhy může pokožka produkovat maz v nadbytečném množství. Nadbytečný maz ucpává póry, následkem čehož dochází k jejich zanícení. Zhoršení akné mohou pociťovat ženy před nebo v průběhu menstruačního cyklu. Akné se v tu dobu vytváří poměrně pravidelně a na stejných místech. 

2.) Alkohol

Alkohol není nic, co by nám prospívalo, to jistě víme. O alkoholu by se dalo říct mnohé. Co se týče akné, jedná se o poměrně významného narušitele pokožky. Primárně obsahuje velké množství cukrů, které naši pleti nesvědčí. Alkohol zatěžuje tělesný detoxikační systém, což se na pokožce zcela jistě podepíše. Navíc má alkohol tendenci vysoušet pokožku, která poté produkuje více kožního mazu (aby vysušenou pokožku zvlhčila) a pleť je tak o krok blíže ke svému zanícení.

3.) Stres

Únava nadledvinek je problém, který negativně ovlivňuje nejen náš endokrinní systém, funkce štítné žlázy, ale také naši pokožku. Chronicky zvýšená hladina kortizolu narušuje hladiny hormonů, které regulují rovnováhu produkce kožního mazu. To má za následek ucpání pórů a rozvoj akné. Při chronickém stresu se akné vyskytuje v různých částech obličeje. V tomto případě je akné obvykle doprovázeno rozšířenými póry, leskem, černými tečkami, bílými tečkami a zrnitou pokožkou.

normalni_plet_vs_akne_infografika_brainmarket_CZ

4.) Konvenční kosmetické produkty a dekorativní kosmetika

Pokud již trpíte na aknózní pleť je nejvyšší čas vybírat si z těch kosmetických produktů, které budou obsahovat pouze přírodní složky. Tím můžeme co nejlépe eliminovat riziko dalšího podráždění pleti nebo jejího vysušení. Pleť je potřeba pravidelně čistit. Ovšem u aknózní pleti to může být často ten největší problém. Mixem čistících vod a peelingů, jen dále narušujete pokožku, která nemá čas se sama regenerovat. Poté dochází k jejímu vysoušení a to opět evokuje pleť k tomu, aby začala tvořit větší množství kožního mazu. V tu chvílí jste se ocitli v začarovaném kruhu.

Je jasné, že se ze dne na den nestanete odborníky na složení kosmetických produktů. Protože takové produkty mívají často i desítky složek. Můžeme jmenovat ty hlavní, kterým je potřeba se vyhnout. Jsou to triclosany, parabeny, propylen glycol a nejrůznější vůně a parfemace. Je to podobné jako s výběrem kvalitních potravin. Pokud si nebudete vědět rady, vždy volte kosmetiku, která má ve svém obsahu co nejméně složek. A velký vykřičník - vyhýbejte všem produktům, které obsahují alkohol.

Podobně je to i u dekorativní kosmetiky. Představa, že jdete bez make-upu ve chvíli, kdy máte pleť posetou pupínky je děsivá. Nicméně každým dalším krytím, ať už pomocí make-upu nebo nejrůznějších typů korektorů jen dále podporujete pleť k zanícení. 

5.) Nevyvážený mikrobiom

Stav střevního mikrobiomu výrazně ovlivňuje i stav naší pokožky. Mikrobiom udržuje střevní bariéru v té nejlepší kondici. Střevní bariéra je zodpovědná za ochranu před průnikem škodlivin z vnějšího prostředí do krevního oběhu. Dojde-li k narušení střevní bariéry (často právě vlivem mikrobiální nerovnováhy) propouští toxiny do krevního řečiště a ty utvoří zá***livá ložiska, která se mimo jiného propíší na pleti.

potraviny_vyhnout_pri_akne_infografika_brainmarket_cz

6.) Citlivost na určité typy potravin 

Mezi nejčastější problematické potraviny patří určitě cukr, ke kterému se ještě vrátíme. Kromě něj to může být také lepek. O tom už bylo řečeno mnohé a dnes víme, že je to něco, co prokazatelně neprospívá našemu střevu. Nicméně souvislost mezi konzumací lepku a akné bývá často "pouze" na osobních zkušenostech. Pokud máte kůži zanícenou a je to reakcí na lepek, po jeho vysazení během prvních pár dnů zaznamenáte výrazné zlepšení.

Fakt, že je v současné době daleko více intolerancí na lepek, je s největší pravděpodobností způsobeno šlechtěním pšenice a tím i vytváření nových pšeničných bílkovin, které naši předci neznali. Jednoduše řečeno - šlechtění pšenice přišlo tak rychle, že naše enzymy nejsou na tyto formy bílkovin adaptovány. Snahou velkopěstitelů a výrobců pekárenských produktů je vytvoření co nejvíce nadýchaného pečiva. Pekaři proto vyrábí rychle za pomocí droždí, kdy nedochází k naleptání lepku jako u klasického delšího postupu s kváskem. To je velmi jednoduché vysvětlení toho, proč se v této době rozmohl problém s intolerancí lepku. Nemusí se jednat samozřejmě jen o lepek, ale může to být projevem alergie na mléčnou bílkovinu, nicméně i to je potřeba vysledovat. Testy, které vám provede lékař tyto intolerance nemusí spolehlivě prokázat. Nejspíš je pravdou, že našim nejlepším lékařem jsme my sami. Problematická se může stát i káva nebo některé typy léků. 

kuze infografika brainmarket CZ

Několik tipů jak na akné

1.) Strava plná čerstvých potravin

Strava souvisí se zdravím každé tělesné tkáně. To, jak se stravujeme, nejen že ovlivňuje naše střeva, ale má vliv na imunitní systém, endokrinní systém a v podstatě na vše - včetně naší pokožky. Ta může být dehydratovaná, což je častý problém, pokud nepřijímáte dostatečné množství tekutin. To by mělo být 30-40 ml na 1 kg tělesné hmotnosti / den. 

V jídelníčku bychom měli dávat přednost primárně celistvým potravinám s dostatkem bílkovin, kvalitních tuků a adekvátním množství sacharidů. Často náš jídelníček vypadá opačně - málo bílkovin, nekvalitní tuky a přemíra cukrů. Jak jsem již zmínila, i cukr může být spouštěč pro tvorbu akné. Pokud vyřadíte rafinovaný cukr, možná budete překvapení, jak velký vliv to může mít na vaši pleť. Pomocníky při odstranění rafinovaného cukru může být kokosový nebo javorový sirup, erythritol či xylitol.

vhodne_potraviny_proti_akne_infografika_brainmarket_cz

Dobrými pomocníky ve stavě při náchylnosti k akné mohou být například dýňová semínka, pro svůj obsah zinku, dále para ořechy, které jsou bohaté na selen a lněná semínka. Samozřejmostí by měly být ryby pro jejich obsah omega 3 mastných kyselin. Z rostlinných olejů se zaměřte na lněný nebo konopný, které obsahují kyselinu gama linolenovou, u které byly ve studii prokázán pozitivní efekt při zabránění akné.1

2.) Vhodné zařazení mikronutrientů

Na kvalitě pokožky se podílí několik vitamínů a minerálů, které mohou pomoci v celkové regeneraci. Mezi ty hlavní můžeme zařadit zinek, či vitamin B5 (kyselina pantotenová). Vitamín B5 urychluje proces hojení pokožky a efektivně bojuje proti akné. Dále je dobré zařadit vitamín A, který je protizá***livý, vitamin C, který podporuje produkci kolagenu a vitamin D, který pomáhá při růstu kožních buněk. Pokud dáváte přednost mikronutrientům pocházejícím z rostlin můžete zařadit moringu nebo kurkumu

doplnky_stravy_pri_akne_infografika_brainmarket_cz

Za zmínku stojí zejména omega 3 mastné kyseliny. Nejedná se sice o mikronutrient, ale pro naše tělo nezbytný lipid. Omega 3 mají protizá***livé vlastnosti (jak jsme si uvedli akné je primárně způsobeno zá***em). Navíc přispívají k udržení optimální hydratace pleti, zabraňují jejímu vysušení a tím i následné nadměrné produkci kožního mazu. Kromě pleti mohou pomoci s kvalitou vlasů a pokud se potýkáte s lupy, jsou omega 3 mastné kyseliny to pravé. 

3.) K ošetření pleti vybírejte správné produkty

Pokud existuje informace, ke které bychom dali velký vykřičník, je to obsah alkoholu v odličovacích a čistících přípravcích. Ty nejen že vysuší pokožku, ale také ji extrémně dráždí. Následné zklidnění pleti trvá i několik dní. Vybírejte z produktů, které jsou určeny pro váš typ pleti a ideálně vybírejte z těch, které jsou určeny pro pleť s akné jako jsou čistící gely nebo krémy. 

4.) Nezapomínejte na odličování a očištění pleti

Přestože nepoužíváte dekorativní kosmetiku, i tak je potřeba každý večer a ráno pleť vyčistit. V průběhu noci, během spánku, spouští naše tělo čistící proces, při kterém vylučuje nečistoty, které se předchozí den nahromadily. Večer je ošetření pleti neméně důležité, protože je naše pleť po celý den pod útokem toxických látek, před kterými se musí bránit. Ať už odličování, tak i čištění by mělo být s produkty, které jsou vhodné pro pleť se sklony k akné. Výbornou zkušenost pro čištění pleti mám s růžovou vodou. Ta je známá svými pozitivními vlastnostmi k ošetření pleti při akné, protože vyrovnává její pH. Po očištění pleti doporučuji místa, kde se akné vyskytuje namazat zinkovou tyčinkou či mastí. Několik přírodních značek je má ve svém portfoliu také v kombinaci s měsíčkem lékařským. Tyto masti zabraňují množení bakterií a tím i prohlubování vznikajícího zán**u.

6tipu_jak_na_akne_clanek-infografika_brainmarket_cz

5.) Dejte přednost přírodním produktům

Ve chvíli, kdy se potýkáte s akné je důležité vybírat si produkty, které nebudou obsahovat potenciálně dráždivé chemické látky. Ty jsou pro pleť škodlivé, protože přispívají k jejímu podráždění a vysušení. Zajímavé je, že se to nemusí stát hned. V prvních dnech můžete mít dokonce pocit, že pleti pomáhají. Většinou jsou ale vykoupeny dehydratací pokožky a zhoršením samotného akné.

Proto vybírejte z přípravků v BIO kvalitě. V certifikované přírodní kosmetice by se neměly vyskytovat syntetické látky, které mohou mít negativní vliv na zdraví nebo životní prostředí. Přírodní kosmetika je především založena na kvalitě surovin a nejvíce se pracuje s vysokou koncentrací bylinných olejů a extraktů. V certifikované přírodní kosmetice nenajdete konzervační a synteticky vyrobené látky, barviva, silikony ani jiné ropné složky. Všechny produkty, které podléhají kritériím k získání certifikátů se zavazují k použití jen přírodních látek. Tím je tato kosmetika pro tělo naprosto přirozená a minimalizuje se tím vznik kožních alergií, ekzémů a bezesporu i akné.

kterym_latkam_se_radeji_vyhnout_brainmarket-clanek-infografika_cz

6.) Odložte používání dekorativní kosmetiky

Pokud řešíte opakovaný vznik akné, je v tuto dobu potřeba odpustit si i líčení. Dekorativní kosmetika neumožňuje pleti optimálně dýchat. Kromě ucpávání pórů je pleť naprosto zbytečně vystavena látkám, které ji neustále dráždí. Pokud se dekorativní kosmetiky nedokážete vzdát, zkuste volit alespoň takovou, která nabízí přírodní složení. 

7.) Hormonální optimalizace

Jak již víme, akné může mít za viníka hormonální nerovnováha. Pro hormonální optimalizaci je ideální pomocník Testamento. Látky v Testamentu optimalizují hormonální rovnováhu stejně dobře u žen i mužů. Testamento mohou užívat ženy i v případě, že pociťují některé z účinků estrogenové dominanceAshwagandha, I3C, extrakt z kopřivy, maca, zinek a vitamín D společně působí v synergii jako látky s vědecky prokázaným účinkem na hormonální optimalizaci. A zinek, který je součástí Testamenta má ve studiích prokazatelný vliv na kvalitu naší pleti.2

8.) Zahojte střeva

Zdraví střev má na kvalitu pleti velký vliv a proto je třeba ho zahojit nejen vhodnou stravou, ale je potřeba tomu pomoci i doplňky stravy. Ve stravě by se měly objevovat probiotické potraviny jako kvašené zelí, kimchi či kefír atd. Dále by měla strava obsahovat dostatek vlákniny (prebiotik), pokud nestíháte posbírat vlákninu ze stravy můžete i pomocí inulinu. Pokud nestíháte jíst probiotické potraviny můžete užívat Probiotic Complex

Je také velmi vhodné užívat při jídle trávicí enzymy, protože špatně natrávené kusy potravy působí proti celistvosti střevní sliznice a díky děravé sliznici mohou prosakovat toxiny ze střeva do organismu. Proto je dobré podpořit každý velký chod trávicími enzymy. Další doplňky pro budování střevní bariéry jsou Glutamin a DGL či třeba Butyrát nebo Quercetin.

Závěrem 

Sami vidíte, že příčin může být mnoho a mnohdy to může být kombinace několika z nich. Osobně mi nejvíce pomohlo vyřazení potravin, které obsahují lepek a doplnění omega 3 spolu se zinkem. Akné je ukázkový příklad toho, že je potřeba řešit příčiny vzniku nemoci a ne pouze zakrývat jejich symptomy. Nehledejte jen zázračné krémy, ale pokuste se najít příčinu, proč vás akné stále trápí.

 

Veronika Halusková

 

1. JUNG, Jae Yoon, Hyuck Hoon KWON, Jong Soo HONG, Ji Young YOON, Mi Sun PARK, Mi Young JANG a Dae Hun SUH. Effect of dietary supplementation with omega-3 fatty acid and gamma-linolenic acid on acne vulgaris: a randomised, double-blind, controlled trial. 2014.

2. MOGADDAM, Majid Rostami, Nastaran Safavi ARDABILI, Nasrollah MALEKI a Maedeh SOFLAEE. Correlation between the Severity and Type of Acne Lesions with Serum Zinc Levels in Patients with Acne Vulgaris. 2014.

 
 Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: