6 překvapivých příznaků perimenopauzy a menopauzy
Když přemýšlíte o perimenopauze a menopauze, pravděpodobně se vám vybaví návaly horka, noční pocení, problémy se spánkem, možná přibírání na váze. Toto jsou nejznámější příznaky, ale existuje mnoho dalších, o kterých vám váš lékař nebo vaše matka pravděpodobně nikdy neřekli. Většina žen, a dokonce i mnoho lékařů, neví, jak rozpoznat příznaky perimenopauzy. Je to částečně způsobeno nedostatkem informací a pochopení toho, co perimenopauza obnáší, ale také proto, že příznaky a symptomy perimenopauzy a menopauzy mohou být nejednoznačné.
Souvisí vaše mozková mlha a zapomnětlivost s menopauzou, nebo jsou to prostě známky stárnutí? Cítíte úzkost, protože váš estrogen prudce klesá, nebo protože se snažíte vyvažovat svůj pracovní a rodinný život?
Neexistuje žádný test na perimenopauzu, takže ženy často nepoznají, že jsou v perimenopauze, dokud se u nich několik let neobjevily příznaky. Teprve zpětně vidí, jak spolu jejich zdánlivě nesourodé problémy souvisí. Aby toho nebylo málo, perimenopauza a menopauza mohou vypadat velmi odlišně od člověka k člověku. Některé ženy jí projdou s relativně malým počtem problémů, zatímco jiné mají vysilující příznaky, které vážně narušují kvalitu jejich života. Všechna tato nejednoznačnost znamená, že mnoho lidí nemluví se svými lékaři o změnách, kterými procházejí. Proto je důležité šířit informace o některých méně notoricky známých, ale stále smysluplných, příznacích perimenopauzy a menopauzy, abychom získali tu nejlepší možnou léčbu.
Co je perimenopauza a menopauza?
Než se dostaneme k příznakům, pojďme si rychle zopakovat perimenopauzu, menopauzu a rozdíl mezi nimi. Perimenopauza začíná, když váš menstruační cyklus začíná být nepravidelný. Jakmile k tomu dojde, jste považováni za perimenopauzální, dokud neuplyne celý rok bez menstruace, kdy jste oficiálně v menopauze. Celá tato fáze je často označována jako „menopauzální přechod“.
Zatímco běžné povědomí je, že perimenopauza začíná u většiny žen někdy kolem 45 roku života, hormonální změny mohou začít mnohem dříve. Někteří odborníci ve skutečnosti tvrdí, že perimenopauza v podstatě začíná u většiny žen už ve věku kolem 30 let a trvá dvě až tři desetiletí.
Ženy obvykle přicházejí do menopauzy krátce po padesátce. Délka menopauzálního přechodu, typ a závažnost symptomů a věk menopauzy jsou však ovlivněny rasou a etnickým původem, celkovým zdravím, socioekonomickými proměnnými a dalšími faktory.
Během perimenopauzy hladiny estrogenu a progesteronu celkově klesají, i když mohou den ode dne kolísat nahoru nebo dolů, někdy i dramaticky. Jakmile dosáhnete menopauzy, estrogen a progesteron jsou trvale mnohem nižší než během premenopauzálních let. Za většinu nežádoucích perimenopauzálních příznaků jsou pravděpodobně zodpovědné nepravidelné a ubývající hormony, zejména estrogen. Každý z následujících problémů se během přechodu menopauzy zhoršuje díky zmíněným hormonálním změnám. Stárnutí, stres, dietní problémy, jako je nedostatek mikroživin nebo jiné zdravotní problémy, je také mohou zhoršit. Je ale velmi často obtížné určit, zda je na vině (peri)menopauza nebo něco jiného.
1.) Suchá, svědivá kůže
Estrogen hraje ústřední roli při udržování pokožky hydratované, pružné a elastické. Když hladiny estrogenu během přechodu do menopauzy klesnou, můžete si všimnout, že vaše běžná péče o pleť už nestačí. Najednou je vaše pokožka suchá a objevují se nové vrásky. (Za vrásky můžete děkovat strmému poklesu kolagenu, dalšímu efektu klesajícího estrogenu.) Můžete také zaznamenat nárůst výskytu akné díky vašim hormonům, které jsou rozbouřené. Některé ženy také zažívají občasné mravenčení v kůži. Pro tento symptom platí obvyklá rada - hydratujte. Pro hydrataci pokožky používejte tělová mléka nebo oleje. Vyzkoušejte koupele z ovesných vloček a vyvarujte se velmi horké vodě.
2.) Hormonální bolesti hlavy a migrény
Klesající estrogen je dobře známým spouštěčem migrény, takže by nemělo být překvapením, že frekvence a závažnost migrény se může zvýšit během perimenopauzy a menopauzy, zejména u žen, které jsou již k migrénám náchylné. To však není pravidlo. Ať je důvod jakýkoli, bolesti hlavy jsou velmi častým příznakem perimenopauzy a přitom asi tím nejvíce přehlíženým.
3.) Padání vlasů
Mnoho žen si všimne, že jim vlasy začínají řídnout kolem 40. roku života. Během několika příštích desetiletí se změny vlasů mohou pohybovat od mírného řídnutí až po výrazné vypadávání vlasů a alopecii. Tyto problémy mají tendenci narůstat s věkem. Vypadávání vlasů je často způsobeno „normálním stárnutím“ spíše než hormonálními posuny souvisejícími s menopauzou – úbytkem estrogenu a progesteronu a následným nárůstem androgenů. To znamená, že během tohoto období může k vypadávání vlasů přispět spousta věcí. Dočasná ztráta vlasů zvaná “telogen effluvium” může následovat po jakékoli stresující události, nebo dokonce po výrazném úbytku hmotnosti nebo velké dietní změně, kterou vaše tělo vnímá jako stresující. Než vyzkoušíte volně prodejná séra nebo doplňky pro růst vlasů, je nejlepší promluvit si se svým lékařem a požádat ho, aby zkontroloval vaše hladiny klíčových živin, jako je železo, zinek, vitamin D a selen, které všechny hrají roli ve vlasech a folikulech.
4.) Dýchací potíže
Toto je možná jeden z nejpřekvapivějších příznaků na seznamu, ale četné studie ukazují, že funkce plic během menopauzy klesá a že to není jen stárnutím. Pokud se vám při cvičení hůře dýchá nebo se probouzíte s pocitem, že vám někdo sedí na hrudi, může to souviset s menopauzou. Kromě standardního doporučení promluvit si se svým lékařem mohou pomoci dechová cvičení a jóga.
5.) Únik moči
Ženy v perimenopauze a menopauze mají více močových příznaků, jako je hyperaktivní močový měchýř a urgentní inkontinence, což je eufemistický způsob, jak říci, že se snažíme nepočůrat. Mnoho žen to připisuje tomu, že měly děti nebo se účastnily nárazových sportů, jako je běh. Inkontinenci nebo probouzení se na čůrání vícekrát za noc však zažívá skoro každá perimenopauzální žena, a to opět díky hormonálním změnám. Tyto příznaky mohou také naznačovat závažnější problém nazývaný genitourinární syndrom menopauzy (GSM). Pokud kromě inkontinence bojujete s bolestí, nízkým libidem nebo sexuální dysfunkcí, rozhodně navštivte lékaře. Inkontinence není něco, s čím se musíme naučit žít. Specialista na pánevní dno může pomoci diagnostikovat základní příčinu a doporučit možnosti léčby.
6.) Syndrom pálení úst (Burning Mouth Syndrome)
Máte přetrvávající pocit pálení nebo mravenčení v ústech? Je možné, že máte BMS spojený s perimenopauzou. Příznaky BMS trvají nejméně čtyři až šest měsíců, často déle, a někdy jsou doprovázeny necitlivostí, suchem v ústech nebo změnami chuti. Zatímco BMS způsobuje mnoho věcí, včetně alergií, nedostatků živin a některých léků, je mnohem častější u žen v perimenopauze než u jakékoli jiné demografické skupiny. Až 90 % případů BMS tvoří ženy v perimenopauze1, i když nikdo přesně neví proč. Lidem s BMS se doporučuje vyhýbat se kouření, kořeněným jídlům a alkoholu. Pomoci může hormonální terapie nebo některá farmaceutika.
Jaké potraviny a doplňky stravy zmírní symptomy perimenopauzy a menopauzy?
1.) Lněné semínko
Lněné semínko a lněný olej jsou dobrým zdrojem lignanů, které mají tendenci vyrovnávat ženské hormony, fungují jako antioxidanty a pomáhají při prevenci vzniku kardiovaskulárních potíží.
2.) Vápník
Prevence ztráty kostí. Ztráta kostní hmoty se může stát vážným problémem, jakmile hladina hormonů po menopauze klesne. Je důležité přijímat dostatek vápníku, ideálně z potravy, jako jsou sardinky, listová zelenina nebo mléčné výrobky.
3.) Vitamin D
Pro zdraví kostí je stejně důležitý jako vápník, protože bez vitaminu D vaše tělo nemůže vápník absorbovat. Většina dospělých potřebuje 600 IU až 800 IU denně. Vitamin D získáme ze slunečního záření a je také v mnoha potravinách a doplňcích stravy. Právě ty bychom měli v našich zeměpisných šířkách užívat od podzimu do jara, kdy tělo dostatečně nevystavujeme slunečním paprskům.
4.) DHEA: Hormon mládí
Přirozené hladiny hormonu DHEA v našem těle po třicítce klesají. Některé malé studie zjistily, že doplňky DHEA zmírňují příznaky menopauzy, jako je nízké libido a návaly horka.
5.) Rybí tuk a sója
Ženy v menopauze v USA mají více než osmkrát vyšší pravděpodobnost návalů horka než ženy v asijských zemích. Mohla by sója a rybí tuk v asijské stravě způsobovat tento rozdíl? Možná. Ke zmírnění návalů se někdy používají potraviny ze sóji (tofu), která má v sobě hodně fytoestrogenů - sloučeniny podobné estrogenu, které se nacházejí v některých rostlinách a vážou se na estrogenové receptory. Tato studie2 ukazuje příznivý efekt konzumace omega-3 mastných kyselin z rybího tuku na redukci návalů horka.
6.) Dong Quai
Dong Quai je tradiční čínská bylinka, které se také říká “ženský ženšen” a která se už po staletí používá pro podporu ženské hormonální rovnováhy.
7.) Hořčík
Hořčík přispívá ke správné funkci nervové soustavy a pomáhá udržet stabilní hladinu energie. Dále podporuje vstřebávání vápníku, který je důležitý pro normální stav kostí.
8.) Ašvaganda
Ashwagandha je adaptogenní bylina, která podporuje duševní i fyzickou odolnost. Má významné antioxidační účinky, zvyšuje vitalitu, čistí tělo a zbavuje jej toxinů a volných radikálů, navyšuje počet krvinek, snižuje krevní tlak, harmonizuje hladinu krevního cukru a snižuje cholesterol v krvi.3
Lenka Havlíček
- Francisco J Silvestre, Javier Silvestre Rangil, Pía López Jornet: Burning mouth syndrome: a review and update, publikováno v květnu 2015 na webu https://pubmed.ncbi.nlm.nih.
gov , dostupné z https://pubmed.ncbi.nlm.nih. gov/25952601/ - S Palacios, M Lilue, A Mejia, C Menendez: Omega-3 versus isoflavones in the control of vasomotor symptoms in postmenopausal women, publikováno 31.5.2017 na webu https://pubmed.ncbi.nlm.nih.
gov , dostupné z https://pubmed.ncbi.nlm.nih. gov/28562117/ - Sriram Gopal, Ashutosh Ajgaonkar, Padmaja Kanchi: Effect of an ashwagandha (Withania Somnifera) root extract on climacteric symptoms in women during perimenopause: A randomized, double-blind, placebo-controlled study, publikováno 22.9.2021 na webu https://pubmed.ncbi.nlm.nih.
gov dostupné z https://pubmed.ncbi.nlm.nih. gov/34553463/
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!
Diskuze (0)
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Přidat komentář