5 tipů, jak se starat o játra.

Játra jsou klíčovým orgánem v lidském těle, zodpovědným za mnoho důležitých funkcí, včetně detoxikace, metabolismu a syntézy bílkovin. Správná péče o játra je nezbytná pro zachování celkového zdraví. Dnes si v článku představíme několik tipů, jak se o játra správně starat, aby nám sloužily, pokud možno, co nejdéle.

Funkce jater a důvody, proč je jejich zdraví klíčové pro celý organismus

Játra jsou hlavním detoxikačním orgánem a během minuty v nich proteče až dva litry krveVáží cca 1,4 kg a jsou uložené vpravo horní části břicha pod bránicí. Jsou zodpovědné za filtrování toxinů z krevního oběhu a zabraňují jejich usazování v tkáních. Představte si játra jako motor ve vysavači, když se ucpe příliš mnoho nečistotami, pak přestane vysavač dobře vysávat, tedy fungovat. Podobně jako, když jsou vaše játra zaneseny příliš mnoho toxiny, začnete být unaveni, imunitní systém nebude pracovat správně, zhorší se kvalita pokožky a začnete mít problémy s trávením, tedy začnete špatně fungovat jako celek. 

Co mají na starost játra

Jak se starat o játra?

Nejspíš všichni víme, že játrům škodí konzumace alkoholu. Nicméně je toho mnohem více, co můžeme pro játra udělat a tím přispět k jejich zdraví. 

1.) Vyvážená strava

Jezte vyváženou stravu bohatou na ovoce, zeleninu, celozrnné produkty, bílkoviny a zdravé tuky. Tyto potraviny poskytují játrům živiny, které potřebují k efektivnímu fungování. Také je důležité, vyhnout se nadměrné konzumaci nasycených tuků, rafinovaných cukrů, soli a vysoce zpracovaných potravin, které mohou zatěžovat játra.

Liver power (2)

2.) Minimalizujte stres

Na rozdíl třeba od srdce se stresová reakce projevuje u jater s velkým zpožděním. Tento stres se poté může projevit skrze změny barvy kůže, jaterní skvrny, problémy s trávením, chronickou únavou, bolestí těla - zvláště šlach a tmavší močí. Je tedy jasné, že náš nejpracovitější orgán stresem trpí a pokud ho minimalizujete, odvděčí se vám svou neúnavnou prací :)

3.) Omezte alkohol

Játra jsou hlavním orgánem odpovědným za metabolizaci alkoholu, a při nadměrném pití se mohou poškodit nebo dokonce vážně onemocnět. Při rozkladu alkoholu v játrech se uvolňují toxické produkty, jako je acetaldehyd a volné radikály, které mohou poškodit jaterní buňky a způsobit zánět. Při pravidelném nadměrném pití alkoholu se v játrech hromadí tuk. Tento stav, známý jako alkoholová (fatty liver disease) steatóza, je jednou z nejčastějších forem poškození jater způsobeného alkoholem. Naštěstí je toto počáteční stádium obvykle reverzibilní. Pokud člověk přestane pít alkohol, tuková tkáň se může z játra postupně ztratit. Pokud nadměrné pití pokračuje, může se vyvinout alkoholová hepatitida, což je zánětlivý stav jater. Příznaky zahrnují žloutenku, bolesti v břiše a celkovou nevolnost.

Jak alkohol škodí játrům

Nadměrná konzumace alkoholu je jednou z hlavních příčin jaterních onemocnění. Alkohol může poškodit játra a vést k cirhóze. Pokračující nadměrná konzumace alkoholu může vést k jaterní cirhóze, což je stav, kdy se zdravá jaterní tkáň nahrazuje jizvami. Tyto jizvy znemožňují játrům správně fungovat. Cirhóza je vážný, nezvratný stav a může vést k selhání jater a potřebě transplantace.

Silymarin Complex

4.) Buďte opatrní s léky

Metabolizace léčiv a syntetických chemických sloučenin patří stejně jako odbourávání alkoholu k těžkým zkouškám, kterým naše játra vystavujeme. Při přicházející slabosti je pro naše tělo vždy lepším řešením vzít si čaj s citronem a odpočívat, než ihned sáhnout po medikamentech tlumících příznaky oslabení a paradoxně tak našemu tělu mnohdy přitížit dalším, nelehkým úkolem.

Jak se projevují špatně fungující játra

5.) Vyzkoušejte protizánětlivé potraviny

  • Brukvovitá zelenina: Zvyšuje hladinu draslíku a obsahuje indoly, což jsou sloučeniny známé svými účinky působícími proti vzniku rakoviny. Zároveň pomáhají v boji proti estrogenové dominanci. Brukvovitá zelenina (brokolice, květák, atd.) totiž dokáže zvýšit produkci glukosinátů, které pomáhají detoxikovat játra a zvyšují schopnost jater odbourávat z krve karcinogenní látky a těžké kovy. Mezi takové látky patří například indole-3-carbinol, který je zkoumán pro své antikarcinogenní, antioxidační, antiaterogenní a antiestrogenní účinky.
  • Zelené rostliny (chlorella, spirulina): Prostřednictvím chlorofylu pomáhají zbavovat se těla toxických látek jako dioxiny přes játra a stimulují produkci antioxidantu superoxid dismutázy.
  • Bylinky (kurkuma, zázvor, koriandr, petržel, oregano): Stimulují produkci glutathionu a působí protizánětlivě. Kurkumin obsažený v kurkumě má širokospektrální použití a jedním z nich je i účinek proti hromadění toxinů v organismu.

Klíč ke zdravým a funkčním játrům vede přes zdravý životní styl oproštěný od toxinů, holdování alkoholu, ale i kouření nebo drogám. Játra mají navíc jednu úžasnou funkci a to, že se umí sami regenerovat (uzdravit). Takže na změnu životního stylu není nikdy pozdě. 

 

Veronika Halusková

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: