Silná imunita s pomocí přírody. Jak se vyhnout nachlazení a respiračním onemocněním?

Obvykle můžeme mít pocit, že svou imunitu zkrátka nemůžeme ovlivnit. Ale to není pravda. Z velké části můžete ovlivnit to, jak vaše tělo bude reagovat na setkání s někým, kdo je nachlazený nebo nemocný. Není jisté, jestli se tělo ubrání vniknutí viru, ale několika věcmi rozhodně můžete ovlivnit to, jaký průběh bude onemocnění či obyčejné nachlazení mít. V článku si představíme, několik věcí, které mohou pomoci posílit slizniční imunitu i celkovou obranyschopnost organismu.

1.) Zázvor

Zázvor je uznávaný pro své imunitu podporující vlastnosti, což z něj činí oblíbenou přírodní složku v boji proti nachlazení a jiným běžným onemocněním. Obsahuje antioxidanty jako jsou shogaoly, zingerony a gingeroly, které působí jako protizánětIivé látky v těle. 1,2,3

Sloučeniny, které zázvor obsahuje pomáhají při:

  • žaludečních nevolnostech
  • jako podpora trávení
  • infekci horních cest dýchacích
  • bolestech způsobených zanícením
  • pomáhají bojovat proti plísňovým infekcím
  • regulaci krevního cukru

2.) Oregano

Víte že extrakt z oregana slouží jako první pomoc, jak zastavit šíření infekce v krku? Ano! Dokáže to díky svým antivirovým, protizánětlivým a antibakteriálním vlastnostem. Zvlášť v začátcích infekce, kdy hrajete o čas, aby se infekce dále nerozšířila, by oreganový olej neměl chybět. Oregano známe především z kuchyně, ale při nachlazení je oreganový olej efektivní první pomoc, jak zastavit šíření infekce v krku.

  • přírodní zdroj antioxidantů 
  • přímá ochrana sliznic horních cest dýchacích
  • antivirální a antibakteriální vlastnosti
  • protizánětlivé účinky

3.) Beta-glukany

Beta-glukany jsou přírodní polysacharidy, které obsahuje celá řada potravin, jako jsou ovesné vločky, houby, kvasnice a některé druhy obilí, jsou známé pro své pozitivní účinky na naše zdraví. Beta-glukany pomáhají posílit imunitní systém tím, že aktivují bílé krvinky známé jako makrofágy, které hrají klíčovou roli v boji proti infekcím a cizím látkám.

4.) Černý bez

Černý bez známe jako keř s opojnou a silnou vůní. Ale víte, že byl prokázán vliv černého bezu na naši imunitu? Studie byla provedena v Norsku během chřipkové sezóny 1999-2000 a zahrnovala 60 pacientů ve věku 18-54 let, kteří měli symptomy chřipky nebo nachlazení nejdéle 48 hodin. Tito pacienti byli náhodně rozděleni do dvou skupin: jedna skupina dostávala sirup z černého bezu, zatímco druhá placebo. Oba sirupy byly užívány čtyřikrát denně po dobu pěti dnů.

Výsledky studie byly pozoruhodné. U pacientů, kteří užívali sirup z černého bezu, se příznaky chřipky zmírnily v průměru o čtyři dny dříve než u skupiny, která dostala placebo. Navíc tito pacienti potřebovali méně dalších léků na zmírnění příznaků.4,5

Návrh bez názvu (44)

5.) Kurkuma

Kurkuma, známá svou hlavní bioaktivní sloučeninou kurkuminem, je ceněna pro své antioxidační vlastnosti. Hlavní bioaktivní látka kurkumin pozitivně ovlivňuje imunitní systém, konkrétně T-buňky a B-buňky. Kromě toho byl prokázán vliv na snížení oxidačního stresu, což je klíčový faktor při udržování správných funkcí imunitního systému.

6.) Vitamín D3

Vitamín D podporuje imunitní systém a bojuje proti škodlivým bakteriím a virům. Studie prokázaly, že denní nebo týdenní suplementace vitamínu D3, hlavně u osob, které ho mají nedostatek, snižuje riziko akutních respiračních infekcí, nebo přispívá k zmírnění příznaků. Studie naznačují, že vysoké zeměpisné šířky a zimní sezóna jsou rizikovými faktory pro nedostatek vitamínu D, což s sebou přináší zvýšený výskyt chřipky a dalších respiračních onemocnění.6

Normální hladina vitamínu D v krvi se obvykle pohybuje v rozmezí:

  • normální hladina vitamínu D  od 50 do 125 nmol/L 
  • nedostatečné množství hladiny vitamínu D - od 20 do 50 ng/mL.

Nedávný globální průzkum ukázal, že nedostatek vitamínu D mělo 15,7 % lidí. Ti měli hladinu vitamínu D nižší než 30 nmol/L, což značí výrazný nedostatek. Téměř polovina světové populace (47,9 %) měla hladinu nižší než 50 nmol/L, což naznačuje nedostatečnou hladinu vitamínu D, zvlášť v chladnějším období roku. Bylo zjištěno, že muži mají větší pravděpodobnost hypovitaminózy D než ženy a byly pozorovány sezónní výkyvy hladiny vitaminu D.7

7.) Echinacea

Echinacea (česky Třapatka nachová) je ceněná pro své přirozené posilující účinky na imunitu. Je bohatá na antioxidanty a obsahuje složky, které pomáhají v boji proti virům a bakteriím.
  • podporuje imunitní systém
  • pomáhá v prevenci a zkrácení doby trvání nachlazení
  • má přirozený protizánětlivý účinek 
Bylo zjištěno, že užívání echinacei může snížit riziko výskytu nachlazení o 35 %, a pokud ji užíváte při prvních příznacích nachlazení, zkracuje dobu trvání onemocnění.8,9
 
bannery clanek

8.) Extrakt z olivových listů

  • Antioxidační účinky: Extrakt z olivových listů obsahuje polyfenoly, jako je oleuropein, které mají silné antioxidační vlastnosti. Tyto sloučeniny mohou pomoci ochránit buňky imunitního systému před poškozením volnými radikály a zlepšit jejich funkci.10

  • Protizánětlivé účinky: Některé studie naznačují, že extrakt z olivových listů může mít protizánětlivé účinky. Zánět může ovlivňovat imunitní systém, a proto snižování zánětu může mít pozitivní vliv na celkovou imunitu.

  • Podpora imunitního systému: Existují náznaky, že extrakt z olivových listů může pomoci posílit imunitní systém tím, že zlepšuje produkci a funkci bílých krvinek, které jsou klíčovými hráči v obraně těla proti infekcím.

  • Antimikrobiální účinky: Oleuropein v extraktu z olivových listů byl spojen s antimikrobiálními vlastnostmi, což může pomoci v boji proti infekcím a podpořit imunitní systém.

 

Veronika Halusková

 

1. OZKUR, Mehtap, Necla BENLIER, Işıl TAKAN, et al. Ginger for Healthy Ageing: A Systematic Review on Current Evidence of Its Antioxidant, Anti-Inflammatory, and Anticancer Properties. 2022.

2. YÜCEL, Çiğdem, Gökçe Şeker KARATOPRAK, Özlem BAHADIR AÇIKARA, Esra Küpeli AKKOL, Timur Hakan BARAK, Eduardo SOBARZO-SÁNCHEZ, Michael ASCHNER a Samira SHIROOIE. Immunomodulatory and anti-inflammatory therapeutic potential of gingerols and their nanoformulations. 2022.

3. MASHHADI, Nafiseh Shokri, Reza GHIASVAND, Gholamreza ASKARI, Mitra HARIRI, Leila DARVISHI a Mohammad Reza MOFID. Anti-Oxidative and Anti-Inflammatory Effects of Ginger in Health and Physical Activity: Review of Current Evidence. 2013.

4. ZAKAY-RONES, Z, E THOM, T WOLLAN a J WADSTEIN. Randomized study of the efficacy and safety of oral elderberry extract in the treatment of influenza A and B virus infections. 2004.

5. WIELAND, L. Susan, Vanessa PIECHOTTA, Termeh FEINBERG, Emilie LUDEMAN, Brian HUTTON, Salmaan KANJI, Dugald SEELY a Chantelle GARRITTY. Elderberry for prevention and treatment of viral respiratory illnesses: a systematic review. 2021.

6. MARTINEAU, Adrian R, David A JOLLIFFE, Richard L HOOPER, Lauren GREENBERG, John F ALOIA a Peter BERGMAN. Vitamin D supplementation to prevent acute respiratory tract infections: systematic review and meta-analysis of individual participant data. 2017.

7. SPIRO, A a J L BUTTRISS. Vitamin D: An overview of vitamin D status and intake in Europe. 2014. 

8. DAVID, Sholto a Rebecca CUNNINGHAM. Echinacea for the prevention and treatment of upper respiratory tract infections: A systematic review and meta-analysis. 2019.

9. MELCHART, D, K LINDE, F WORKU, R BAUER a H VAGNER. Immunomodulation with echinacea - a systematic review of controlled clinical trials. 1994.

10. KATSOULIERIS, Elias N. The olive leaf extract oleuropein exerts protective effects against oxidant-induced cell death, concurrently displaying pro-oxidant activity in human hepatocarcinoma cells. 2016.